Porirestid ja -matid

70% porist ja mustusest siseruumides satub sinna jalatsitelt. Siseruumides toimib pori talla alla kinnitatud liivapaberina, kulutades ja rikkudes ka vastupidavaid põrandakatteid. Kuitahes ilusa kattega põrand mõjub aga määrdununa kahtlaselt ja odavalt. Lisaks püsib poristel põrandatel pisiorganismidele meelepäraselt niiske keskkond.

Korralik poritõkke-süsteem on tõhus vahend, mis hoiab siseruumid puhtana. Oluline oleks portõkke vajadust jälgida juba hoonet projekteerides, ehitades ja ka rekonstrueerides. Suurim viga, mida tavaliselt tehakse on, et ukse ja põranda vahele ei jäeta piisavalt ruumi vajaliku resti või mati paigaldamiseks. Harvad pole olnud olukorrad, kus juba paigaldatud põrandaplaadid on üles võetud, et teha vajalik restisüvend, kuna ilma selleta ei avaneks uks. Problemaatiliseks on selle teinud asjaolu kui põranda all on paigaldatud põrandaküte – lõhkumine muutub väga kulukaks. Samas on poriresti alla projekteeritud põrandaküte suurepärane, sest taldade alt eemaldatud lumi sulab ära ja rest ei täitu lumega. Hoonete omanikele ja tellijatele soovitaks älgida, et paigaldatav porisüsteem oleks tõepoolest toimiv ja ajakohane. Hakkate ju teie hoonet hooldama ja räpased sissekäigud kahjustavad just teie hoone või ruumide mainet.

Pori ja niiskuse tõkestamiseks saab kasutada kolme tüüpi matte.

  • Kärgrestid - eemaldamaks lund, kivikesi, liiva talla pinnalt.
  • Harjasrestid - eemaldamaks tahket mustust tallamustrist.
  • Kraapivad ja niiskust imavad, n.ö. kuivatavad matid.

Parimaks lahenduseks on muidugi kombineeritud poritõkked, mis täidavad kõik vajalikud funktsioonid. Ühiskondlikes ruumides ja sissepääsudes tuleb arvestada asjaoluga, et sisenejate arv on suur ja paljud sisenejad ei vaevu korralikult jalgu puhtaks pühkima. Eriti oluline on silmas pidada meie klimaatilisi tingimusi ja tänavate (mitte)puhtust. Seega jõuab osa mustusest paratamatult siseruumidesse. Kõigepealt trepikotta või halli, kust see siis kiiresti mujale majja edasi kandub. Seega on äärmiselt vajalik, et paigaldatud poritõkkesüsteem teeb selle töö ära ka ilma inimese „abita“. Reegel on, et mida rohkem samme tehakse pori tõkestavate toodete peal, seda vähem jõuab mustust siseruumidesse. Keskmiselt peetakse vajalikuks, et siseneja teeks 7 sammu poritõkkesüsteemil. Arusaadavalt ei ole sugugi tihti võimalik paigaldada nii pikka süsteemi, mis tähendab seda, et võimalik paigaldatav kombinatsioon peab olema eriti efektiivne.

Soovitavalt koosneb tõhus poritõkkesüsteem kolmest osast: Avavustega porirestist, harjasrestist ja porimatist. Saadaval on väga nägusad ja tõhusad porirestid, mille puhul saab sarnastesse alumiinium ja PVC profiilidesse paigutada erinevad puhastusprofiilid: harjas-, kummi- ja vaipprofiilid. Selline lahendus moodustab tervikliku ja nägusa süsteemi, mis sobib ka kõige nõudlikumasse interjööri. Kolmeastmeline lahendus on ideaal, mida iga sissepäsu puhul ei saa rakendada. Vähemalt kaheastmeline, rest ja matt, peaks rakendatav poritõkkesüsteem ilmtingimata olema. Ilma korraliku porirestita, nagu ilmselt kõik näinud on, täitub ka kõige parem matt talveperioodil lumega väga kiiresti ja ei tööta enam poritõkkena vaid suure loiguna, kust kõik sisenejad plärtsutades läbi on sunnitud astuma. Nagu iga korralik asi, on ka korralik poritõkkesüsteem esmapilgul kallis. Arvestades asjaolu, et see on väga pikaajaline ühekordne investeering, mis kaitseb hoone põrandakatteid pikkade aastate jooksul, ei ole kulutatav summa ilmselt sugugi suur. Lisaks vähenevad koristuskulud. Fuajeed ja trepikojad säilitavad puhta ilme ka kõige lumisemal ning poririkkamal ajal.

Kärgrestid
Avaustega porirest, kas metallist, kummist või plastikust, õues enne tuulekoda, trepimademel või ka juba enne treppi (lumine tallaalune on väga libe). Eesmärgiks eemaldada talla all olevad lumi ja suuremad kivikesed. Trepi- ja trepimademe tegemisel oleks otstarbekas resti vajadusega arvestada ja resti raam valada valmivasse treppi. Kui ei soovita (või ei saa) paigaldada sügavat poriresti, siis peaks arvestama madalamate (15-25 mm) porirestide jaoks vajamineva restisüvendiga. Resti võib ka ilma raamita paigaldada, aga soovitavalt peaks restisüvend selleks ikka olema. Mustus kukub läbi resti resti süvendisse, kust seda on väga lihtne resti eemaldamise järel ära koristada. Seda ei pea tegema sugugi tihti, sest näiteks metallresti kasutamisel on rest ise 3 cm kõrge, lisaks on saadaval ka kõrgemad restiraamid, s.t. mustus kukub sügavamale süvendisse ja ei ole pealtpoolt märgatav ega häiri silma. Süvendi eelis on ka see, et siis ei pea väljapoole avaneva ukse kõrgus trepimademest olema suur, sest rest on trepimademe tasapinnas.

Harjasrestid
Harjasrestid tuulekotta. Ideaalis võiks seal olla kraapivat tüüpi harjastega porirest, mille harjased tungivad ka tallamustrisse, eemaldades sealt lume, kivikesed ja muu mustuse. See on väga oluline, sest kes meist poleks märganud tallamustrist väljakukkunud lumeklompe näiteks ka hoone kolmandal korrusel. Need restid on samuti rullitavad, st koristaja ei pea neid eemaldama vaid saab koristamise ajal neid ühele ja teisele poole kokku rullida ning kogunenud mustuse resti alt eemaldada. Näidetena võiks tuua Kristiine Keskuse, Eesti Ühispanga, Viru Hotelli, Hugo Treffneri Gümnaasiumi, endise Vasara hoone sissepääsud.

Porimatid
Alati võiks olla paigaldatud korralik porimatt. Kas see on tellitud vahetusfirmast või endale ostetud, jääb iga haldaja enda otsustada, sest sõltuvalt käidavusest on vajadused erinevad. Väiksema koormuse korral on otstarbekas kasutada omi matte, sest see tuleb odavam kui rendimattide kasutamine. Korraliku porimati puhastamine ei käi koristajale üle jõu, eriti kui on koht kus neid vajaduse korral kuivatada. Siis vajatakse lihtsalt kahte komplekti matte. Saadaval on mitmeid erinevaid tüüpi porimatte.

  • Kookosporimatt - mujal maailmas laialdaselt kasutatud. Praktiline, nägus, looduslik ja stiilne. Suurepärased kraapivad omadused (NB! Lumi, kivikesed) ja samas ka hea imamisvõimega (kuna tegu on loodusliku kiuga). Saadaval on seda nii valmismattidena (standardsuurused, mis võivad liiga väikseks jääda) kui ka rullist lõigatuna, mis võimaldab saada ka täpselt teile sobiva pikkuse. Näiteks võiks tuua Kawe Plaza, Radisson SAS, Armani kauplus Laial tänaval.
  • Polüamiidist matid - hea imamisvõimega, veekindla kummi- või PVC-põhjaga porimatid. Need on enimkasutatavad matid. Nende puhastusomadused sõltuvad lõnga kaalust ja tüübist, st. kui palju on matt võimeline imama niiskust ja millise kraapivad omadused tal on. Ka need on saadaval erinevates värvitoonides standardsuurustes valmismattidena või ka erinevas laiuses rullist lõigatuna. Lisateenusena saab mati otstesse liimida ka kummiotsad (külje peal jooksevad need nagunii). Tavaliselt ei ole need matid parimate kraapimisomadustega.
  • Polüpropüleenist matid. Uudse lahendusena on matitootjad töötanud välja kareda (st heade kraapimisomadustega) kuid samas hea imamisvõimega matitüübi, nt. Stardust Polüpropüleenist matid. Odavamad, kraapivad aga mitte väga hea imamisvõimega. Ei soovitaks neid kasutada porvaibana ühiskondlikes ruumides, küll aga näiteks koridorivaibana või töökohamatina. Siia kuuluvad ka laialt kasutatavad nõelviltmaterjalist porimatid, mis vähemkäidavates kohtades ja siseruumides oma töö ära teevad.
  • Puuvillast või puuvilla sisaldavast lõngast valmistatud porimatid - kõige paremate absorbeerivate omadustega, kuid puuduseks on tavaliselt vähene lõngakaal, st imamisvõime piir on madal. Samas on see väga laialdaselt kasutusel Skandinaavias, kus lumeprobleem veel hullem kui meil. Sellist tüüpi matti soovitaks eriti kohtades, kus käidavus ei ole suur, küll aga on äärmiselt oluline et siseneja tallad saaksid võimalikult kuivaks.

(Väino Rast, AS Alfalend)