Korteri ostmisel tasub jälgida ...

Vanasse majja korteri ostmisel tuleks välja selgitada mitmed olulised tegurid, mis värskelt valminud kortermaja puhul on ilmselt teada või pole enne ostu nendega võimalik arvestada.

Kas müüja on selle korteri omanik ja milline on ostetava korteri omandivorm:
Korteriomand - sel juhul on maa kinnistatud ja korter on reaalosa elamust;
Vallasasi - korter on erastatud, kuid elamu all olev maa mitte.
Kinnisasi - korterialune maa on erastatud ja korteri juurde kuulub sellest mõtteline osa.

Kas majas on hästi toimiv korteriühistu. Selgitage, kas ühistu on kogunud makse remondifondi, mida selle rahaga on juba tehtud ja kas ühistu on võtnud laenu. Palju tuleb maksta kommunaalmakse ja millist kütet majas kasutatakse. Kui suured on halduskulud ja kuidas on organiseeritud korteriühistu juhtimine. Mõistlik on küsida tõend ühistu juhatuselt, mis kajastab müüja kohustusi ühistu suhtes ning leppida kokku tasumata majandamiskulude maksmise osas. 

Oluline on teada ka korteri ja elamu puudusi ja saada ülevaade võimalikest puudustest, mis korteri ülevaatamisel ei ole nähtavad. Õigustatud on nõuda müüjalt teavet kolmandate isikute õigustest korterile (üürnikud, sundüürnikud, pant, isiklik kasutusõigus jms). Hilisemal puuduste ja negatiivsete tegurite ilmnemisel, mida eelnevalt polnud fikseeritud, saate nõuda kahju hüvitamist.

Püüdke uurida, kes on teie tulevased naabrid. Oluline on teada, kes elab teie peal ja kõrval. Abiks võib olla  kohtulahendite andmebaas, kust saab aadressi järgi otsida, kas seal elamus on toimunud seaduserikkumisi.

Ostu-müügi vormistamisel tuleks eelnevalt kokku leppida:
- millal ja millises osas toimub ostusumma tasumine (käsiraha, järelmaks)
- kes tasub notaritasu
- millal toimub objekti üleandmine (tähtaeg, millal eelmised elanikud välja kolivad)
- millised esemed ja tehnilised seadmed jäävad korterisse (sanitaartehnika, pliit, boilerid, köögimööbel, turvauks jms) ning see ka lepingus fikseerida.

Korteri üleandmine peaks toimuma ilma võlgadeta. Nende olemasolul tuleb ostjat sellest teavitada ja kokku leppida, kes need tasub. Ei tohi unustada ümber registreerida  objekti teenindamiseks sõlmitud teenuste lepinguid ( telefon, gaas, elekter, TV ja internett) ja eelnevalt fikseerida vee-, gaasi- ning elektrinäidud.

Korteri või maja ostmine
Mida silmas pidada enne korteri ostu?
Elamuühistust hooneühistuks
Kinnis- ja vallasasjad
Servituudid