Katlakivi eemaldamine kodumasinatest

kaup24.ee e-pood

katlakivi-eemaldamine.jpg

Mis on katlakivi ja kuidas see tekib?
Katlakivi on põhiliselt kaltsium- ja magneesiumkarbonaadist koosnev sade, mis tekib kareda vee kuumutamisel. Katlakivi ladestub ka mittekuumutatavatele pindadele ning see on üks tülikas probleem majapidamises.

Meie vesi on üsnagi kare ja soolarikas ning mida rohkem sooli, seda enam ka katlakivi.

Soolad muudavad sadestudes pindadele (ka kraanid ning dušisegistid) raskesti eemaldatava sette, mis rikub aja jooksul ka pindade välimuse. Katlakivi tekib kergemini veega kokkupuutuvatele ning vett kuumutavatele pindadele.Just katlakivi põhjustab enamike veega seotud kodumasinate nagu pesumasinate, veekeetjate ja boilerite küttesüsteemide rikkeid.

Katlakivi põhjustatud rikked kodumasinate puhul võivad osutuda kulukaks. Kui kodumasinaid katlakivi vastu regulaarselt ei hooldata, võib nii mõnigi kallis investeering üsna kiirelt oma lõpu leida. Enamikel juhtudel katlakivi põhjustatud rikked garantii alla ei kuulu. Eemaldamata katlakiviga kaetud küttekehadega kodumasinad tarbivad ka rohkem voolu ning võivad rikkuda keedetava vee maitset ning välimust.

Katlakivi eemaldamise viisid
Katlakivi eemaldamiseks on mitmeid erinevaid mooduseid. Poeriiulitel on saadaval erinevate firmade toodetud katlakivi eemaldamise vahendeid nii pulbrite kui ka tablettide näol. Eemaldamise mõte seisneb sedalaadi vahenditel samuti aine kodumasinasse lisamisega ning pesu- või kuumutamisprotsessi läbimises.

Katlakivi eemaldamine veekeetjast
Katlakivi eemaldamiseks veekeetjast äädika või sidrunhappe abil soovitame lisada ühele liitrile veele kolm supilusikat äädikat ja kuumutada vett keemiseni, seejärel jättes vee keetjasse tunnikeseks seisma. Sellisel moel toimides sööb hape end katlakivisse paremini sisse ja hakkab seda lagundama.

Paljudele ei pruugi äädika intensiivne lõhn meeldida, kuid see on siiski odavaim ning keemiavaba võimalus. Peale kodumasina puhastamist tasub ruumi hoolega õhutada!

Eeltoodud meetodiga saab väga edukalt puhastada ka nõudepesumasinat ning pesumasinat, kus katlakivi hakkab lisaks küttekeha kahjustamisele tekitama ka veejaotite ummistumist.

Äädikas eemaldab nõudepesumasinast ka sinna tekkinud pesuvahendijäägid. Nõudepesumasina puhastamiseks tuleks lisada tassitäis äädikat nõudepesumasinasse ning lülitada masin tööle kõige kõrgema temperatuuriga programmiga. Pärast puhastusprotseduuri tuleb nõudepesumasin vähemalt kaks korda veega läbi pesta.

Puhastades äädikaga pesumasinat tuleks eelkõige tutvuda masina kasutusjuhendiga ning vajadusel küsida nõu oma ala spetsialistidelt. Poelettidelt leiab ka väga mitmeid katlakivi eemaldamiseks toodetud tablette ja pulbreid, mille kasutamine puhastamiseks on mugavam ja enamasti äädikast vähem intensiivsema lõhnaga.

Kui tihti on katlakivi puhastamine vajalik?
Üldiselt on Eestis pigem kare vesi ning see on katlakivi tekkimise peamiseks põhjustajaks. Erinevate kodumasinate hooldusega tegelevate spetsialistide hinnanguil tuleks sellisel viisil oma kodumasina eest hoolitseda vähemalt korra kvartalis.

Pesumasinate küttekehade hooldamiseks ning samuti ka rikete ennetamiseks tasub puhastada kord nädalas kasutatavat pesumasinat umbes iga 20 pesukorra järel. Peale masina puhastamist tasub masin läbi pesta ühe korra kuuma pesuprogrammiga.

Väga palju oleneb kodumasinate eluea pikkus meie enda hoolsusest. Regulaarne hooldamine annab kodumasinale kindlasti pikema eluea ning tagab ka kasutusmugavuse.

Liigse katlakivi küttekehale sattumine võib osutuda väga kergelt kodumasinale saatuslikuks. Näiteks hakkavad veekeetjad selle tõttu end automaatselt enne vee keema ajamist end ülekuumenemise tõttu välja lülitama.

Kokkuvõtteks
Kodumasinatesse tasub heaperemehelikult ning hooldada neid regulaarselt. See aitab hoida oma kodutehnikat töökorras ja tagada neile pikema tööea.