Kuidas valida Eesti kliimale vastupidav välisuks?

Kuidas_valida_Eesti_kliimale_vastupidav_välisuks.jpg

Eesti kliimas elades tuleb arvestada iga aastaajaga - siin on kuumad suved kui ka külmad talved, mispärast on oluline, et meie kodu ka nendele oludele vastaks. Seetõttu on uue kodu renoveerimisel oluline tähelepanu pöörata välisukse omadustele, et meil oleks kodus mugav ja soe olla olenemata sellest, mis väljas toimub.

Uste materjalid

Välisukse valimisel on olulisemaid faktoreid selle materjal, millest oleneb ukse soojapidavus ja ka disain. Siit leiad levinumad välisuste materjalid ning nende omadused, mille hulgast leida meelepärane.

Klaaskiud
Klaaskiust uksed on valmistatud materjalidest, mis tulenevad komposiidist materjalidest. See on turvaline ja energiasäästlik lahendus, aidates hoida toasoojust kodu sees ning olles samal ajal ka igati stiilne valik. Uksed ise on tugevad, vastupidavad, ilmastikukindlad ning ka halvad soojusjuhid, mispärast saad olla soojusisolatsioonis kindel. Ainukesteks puudusteks on kulumine ning nende kõrge hind.

Puit
Puit on traditsiooniline valik ning seda ka põhjusega - see annab kodule hetkega hubase hõngu ning sobib igasse koju. Täpsema materjali valiku langetamisel on võimalik valida erinevate puude vahel - tamm, kuusk, vaher ja paljud teised. Lisaks on võimalik ise disainida ukse välimust kas lakkides, värvides või muud moodi töödeldes. Puit on väga soojapidav, kuid samas ei ole see kõige ilmastikukindlam. Seepärast võivad ajaga tekkida ustele mõrad, kulumisjäljed ja muud kahjustused.

Metall
Otsid vastupidavat ja turvalist ust? Metall on materjal, mida on väga keeruline katki teha ning see peab mistahes ilmastikutingimuste ajal pea 5 korda kauem vastu kui puust välisuks. Nad vajavad väga vähe hooldamist ning ka disaini valik on lai. Kuigi on metall tugev, võib see ikkagi minna aja jooksul rooste või tekkida mõlke. Õnneks on see materjal energiasäästlik ja ilmastikukindel, kuid on hea soojusjuht, mispärast on ust katsudes kohe tunda suvekuumust või pakaselist külma.

Alumiinium
Alumiinium on väga sarnane metallist uksega just on vastupidavuse, tugevuse ja energiasäästlikkuse poole pealt. Need vajavad vähe hooldust ning ka nende puhul on võimalik valida erinevate disainide puhul. Küll aga materjal ei mõrane ega ei lähe rooste. Siiski on see materjal väga hea soojusjuht, mispärast võid seda materjali leida pigem uste raamidel, näiteks klaaskiuga rõduuste puhul.

Vinüül
Vinüül tagab suurepärase soojusisolatsiooni, mis blokeerib üleliigse kuumuse või külma õhu liikumise tuppa. Samuti vajab materjal ise vähe hooldust ning on ka soodne valik kitsamale rahakotile. Sellegipoolest on vinüüli disainivalik limiteeritud, mispärast kohtab seda eelkõige rõduuste puhul.

Millele veel tähelepanu pöörata?

Soojustatud uks
Kui silma on jäänud materjal, kuid selle soojuskindlus jääb siiski väheks, tasub valida soojustatud uks. Selleks kasutatakse lisaks materjalile veel erinevaid katteid nagu spoon või kõrgtihedusega värvitud puitkiudplaat ehk HDF. Täitematerjalina võib kasutuses olla vahtpolüstürool või kivivill. Kuigi on materjal pehme, siis ust aitab stabiilsena hoida metallist lehed isegi siis, kui temperatuuri ja õhuniiskuse tase on mõlema ukse poole vahel väga suur. Paljude uste puhul on välja toodud ka soojusülekande tegur, mis aitab määrata soojusisolatsiooni.

Tihendid
Kui oled tundnud, et ukse äärtest tuleb ikkagi läbi tuult ja külma, siis seda viga aitavad parandada tihendid. Õnneks on tihendid oma hinnaklassilt vägagi soodsad ning neid on veel kergem paigaldada. Ukse ja lävepaku vahele sobib hästi näiteks harjastega või silindri kujuline tihend ning seda on väga lihtne ära peita, kui see valida esikuga samades toonides. Ukse külgedele ja ülevale raami jaoks on soovituslik valida iseliimuv tihend, mida sageli kasutatakse akendel. Igal juhul võiksid tihendeid kasutada, kuna küttekuludelt on võimalik säästa suurelt.

Lisauks
Kui soovid mängu tuua rohkem ka interjööri katsetust, siis on üks hea nipp valida olemasolevale uksele lisauks. See tagab mitmekordse soojusisolatsiooni ning vajadusel saad valida meelepärase ukse vastavalt maja kui ka kodu välimusele. Lisaks on see igati mõistlik valik ka siis, kui on silma jäänud mõni väga meeldiv mudel, kuid selle materjal ei ole nii soojuskindel.

Kui oled otsimas endale koju soodsa hinnaga välisust, mis aitaks üle elada ka karmid Eesti talved, siis leiad kindlasti sobiva Kaup24 veebipoest.