Vead, mida kasvuhoone ehitamisel ja paigaldamisel tihti tehakse

kasvuhoone.jpg


Kui oled eesmärgiks võtnud kasvatada ise taimi, aedvilju ja marju, siis pead selleks tagama ka vastavad tingimused. Ainult kasvuhoone ostmisest jääb väheks - läbi tuleb mõelda ka see, kuidas ehitada ja paigaldada kasvuhoone nii, et see vastaks viljade ja taimede tingimustele. Siit leiad levinumad vead, mida just siis tehakse.

Valid vale kasvuhoone materjali

Kui oled valimas oma aeda esimest kasvuhoonet, tuleks tähelepanu pöörata kasvuhoone materjalile ja suurusele. Polükarbonaadist kasvuhoone on traditsiooniline valik, sest võrreldes klaasiga on see lausa 200 korda tugevam, muutes selle tunduvalt löögikindlamaks kui klaas. Lisaks tagab see ka kõrge soojusisolatsiooni ja ilmastikukindluse, mis omakorda aitab säilitada hoonesisest temperatuuri, olenemata ilmast. Taimekasvu mõjutab ka hea valgus, mida peaks kasvuhoone kindlasti tagama. Kui Sul on aga plaan kasvatada taimi hooajaliselt, tasub valida kilekasvuhoone. Seda on kerge paigaldada ja eemaldada - nii saad selle iga kell aiast eemaldada ja taas üles seada. Eriti mugav lahendus on see algajale, kes alles hakkab tundma huvi aianduse vastu. Lisaks on kilekasvuhooned oma mõõtmetelt väiksemad, mis annavad võimaluse taimekasvatuseks isegi väiksemates aedades. Kui rääkida rahalisest aspektidest, on kõige soodsam valik klaas, kuid see vajab ka rohkem hooldust ning ei pruugi sobida ka taimede jaoks kõige paremini.

Sa ei jäta kasvuhoone ümber ruumi

Kasvuhooned vajavad enda alla ühtlast pinda, kus pole olnud varem teist kasvuhoonet, taimi või muud, mis võiks paigaldust segada. Lisaks peaks hoone ja lähima puu, maja, peenra või muu vahele jääma 1,5 meetrit. Kuna kasvuhoones võib minna vaja ka elektrit, on oluline tagada selle ligipääsetavus. Nii saad ka ise planeerida oma aia asetust ning taimede asetust kasvuhoone sees.

Sa ei loe kasutusjuhendit

Kuna kasvuhoonete tootjaid on mitmeid, siis vajavad need ka paigaldamisel erinevat lähenemist. Kui Sul puudub kogemus kasvuhoone paigaldamisega ning tahaksid sellega siiski üksi hakkama saada, siis ei tasu valida mudelit, mis on liiga keeruline. Vastasel juhul tuleb leida spetsialist, kelle töös saad alati kindel olla. Isegi spetsialisti valikul tasub siiski tutvuda kasutusjuhendiga. Isegi kui oled kasvuhoonet varem paigaldanud ning arvad, et sama paigaldusviis kehtib ka uue puhul, siis kindlasti üllatud, sest tegelikkuses nii ei ole - iga mudel on siiski erinev. Seepärast on oluline enne kasvuhoone paigaldamist tutvuda lähemalt kasutusjuhendiga - nii saad ka maimu, kas tegelikkuses vajad spetsialisti abi.

Paigaldad kasvuhoonet üksi

Kasvuhoone paigaldamine on suur töö - see tähendab, et see vajab nii aega, oskusi kui ka abikäsi. Seepärast tasub appi võtta sõbrad, pereliikmed või isegi naabrid, et jagada omavahel ära tööd ning olla üksteisele toeks. Väiksemad tööd nagu ukse- ja katuseluukide kokkupanemine, lintide kleepimine ja alumiiniumprofiilide panemine on tööd, mida saad ise teha samal ajal kui teised tegelevad teiste töödega. Kindlasti läheb sõprade abi katuse paigaldamisel, sest tihendeid tuleb hoida paigal, et paigaldada katuseharja tala.

Sa ei ole paika pannud tööde järjekorda

Paigaldamine võib muutuda väga segaseks, kui Sa pole tutvunud juhendmaterjalidega või Sa ei ole paika pannud tööde järjekorda. Siis võib muutuda kogu protsess segaseks ning nii võtab kogu töö rohkem aega ja läbimõtlemist. Paigaldamisel alusta alusraamist või siis lihtsamatest töödest nagu uste- ja katuseluukide kokkupanemine, lintide teipimine plaatidele, alusraami maasse kaevamine, segude valamine ja kivivundamendi paigaldamine. Viimane nõuab kõige rohkem aega ning on ka kõige olulisem osa. Seejärel on aeg hakata paigaldama katust - sinna tuleb asetada kolmnurgad, nendele otsa katuseharja talad ning seejärel vajab plaatimist ka katust ja seinad. Seejärel tuleks kinnitada plaadid seintele ning seejärel tuleks viimasena tegeleda uste ja katuseluukidega.

Sa ei kasuta nutikaid lahendusi

Tänapäeval on olemas mitmeid nutikaid lahendusi, mida kasvuhoones ära kasutada. Näiteks taimemonitorid ja kaamerad aitavad silma peal hoida taimede kasvamisel ning mõõta ka mulla viljakust, niiskust ja teisi mulla omadusi. Automaatsed kastmissüsteemid võimaldavad Sul ise reguleerida, millal süsteem taimi kastab samal ajal kui se oled näiteks kodus toas. Samas LED lambid ja sensorid pakuvad taimedele veelgi rohkem energiat just siis, kui seda vajatakse kõige enam. Selliseid lisafunktsioone pakkuvaid tooteid võid leida soodsa hinnaga näiteks Kaup24 veebipoes.

Sa ei pööra tähelepanu pisidetailidele

Kindlasti tasub mõelda ka pisidetailidele, nagu näiteks kasvuhoone kuju. Kumera kujuga kasvuhoone aitab takistada lume kogunemist, mis võib talvisel ajal hakata blokeerima päikesevalgust. Ustesse tekitatud ventilatsiooniavad tagavad taimede jaoks õige õhuringluse isegi siis, kui sulged hoone ukse, et linnud ega lemmikloomad ei tungiks kasvuhoone sisse. Kindlasti tasub soetada kasvuhooned internetist, kust leiad alati kõige soodsamad hinnad.