Kodukontor: kuidas luua endale võimalikult produktiivne töökeskkond?

1sr_article_-_ehitusinfo.ee_-_Kodukontor.jpg

Kaugtöö ja kodus töötamine on aina levinum praktika. Paljud tööandjad peavad selle võimaldamist elementaarseks ja üha enam töötajaid loeb kaugtöö võimalust oluliseks kriteeriumiks, mille põhjal töökohta valikul lähtuda.

Kodus töötamine nõuab head aja planeerimise oskust ja enesedistsipliini, aga see eeldab ka sobiliku keskkonna loomist.

Köögilaua taga läpakaga tööd teha võib küll olla lühiajaliselt mugav, kuid pikemas perspektiivis ei soosis selline korraldus töökohustustele keskendumist ega ole ka füüsisele kuigi mugav.

Siit ka küsimus: mida kodukontorit sisustades jälgida?

Vali sobiv koht

Arvuti ja telefoniga töötamine nõuab keskendumist ja eeldab teinekord ka vaikust, kui on vaja konverentskõnedes või Skype’i vestlustes osaleda.

Et seda endale võimaldada ja et pere- ja tööelu omavahel lahus hoida, oleks ideaalne seada kodukontor sisse omaette toas.

Kui see võimalus puudub, siis tuleb leppida kontorinurgaga elu-või magamistoas, kahekordse elumaja puhul sobib kodukontoriks ka teise korruse trepihall.

Sisusta töökoht õige mööbliga

Spetsiaalselt kontoritööks mõeldud mööbliesemed on koduses miljöös abiks nii “päris töökoha tunde” tekitamisel kui ka ametikohustuste organiseerimisel ja tervise hoidmisel.

Reguleeritava kõrgusega ergonoomiline kontoritool ühes sobivas kõrguses arvutilauaga (hea, kui sellel on ka sahtlid) soodustab tööülesannetele pühendumist ja hoiab istuja keha õiges asendis.

Paslik oleks juhinduda põhimõttest: igaühel olgu kodus oma kirjutus- või arvutilaud. Siis ei teki ühele lauale konkurentsi, iga pereliige saab oma kooli- või tööasju privaatselt hoida ning laua oma käe ja vajaduste järgi sättida.

Suure valiku erineva stiili ja võimalustega kontorimööblit leiad siit.

Minimeeri segavad tegurid

Kodus töötamine võib olla paras väljakutse, sest siin on palju segavaid faktoreid nagu pereliikmed, lemmikloomad, olmelised toimetused, mis nõuavad tähelepanu.

Büroos kabinetivaikuses neid asju ei ole ja siin saab sajaprotsendiliselt tööle keskenduda.

Mõtle, mis sind keskendumist nõudvates olukordades enim häirib? Televiisori müra? Laste kilkamised? Koera haukumine?

Kui pereliikmete kohalolu me muuta ei saa, siis igasugused kodutehnika tekitatud häirivad helid saab tasalülitada küll. Kuvari taga istudes hakkab mitmeid tunde ekraani taga olemist nagunii tervisele, mistõttu tuleks vältida töötamist teleri ees diivanil läpakas süles või nii et televiisor on arvutis tööd tehes nägemisraadiuses.

Hoia töövahendid organiseeritult

Üks toimiva kodukontori eeldusi on töövahendite korrashoid. Kui amet nõuab dokumentide, plaanide, tootenäidiste või muude taoliste materjalide kasutust, siis tuleb need korrektselt hoiustada.

Korrektselt eelkõige seetõttu, et keegi lastest või külalistest ei pääseks neile vabalt ligi ning et asjad oleks ka enda jaoks ülevaatlikult paigutatud.

Kõige etem oleks tööga seotud asju hoiustada isiklikest esemetest eraldi. Selleks ei pea tingimata kontorimööblit kasutama, sobib ka mõni kodusesse keskkonda mõeldud kapp, riiul või kummut.

Valikuvõimalusi on palju, sobiva eseme leiad siit.

Valgust olgu pigem rohkem

Kodune ja asutuse valgustus on kaks ise asja. Eluruumides on valgusnivoo tavaliselt tagasihoidlikum ja mahedam, kui näiteks koolis, kontoris või teenindusasutuses.

Et kodune töökeskkond oleks niisama produktiivne kui tööandja juures, tuleb kodukontori valgustus kindlasti üle vaadata ja vajadusel seda täiendada.

Esimene ja lihtsaim viis on panna töölauale üles-alla liigutatav laualamp. Kui aga töö üheks osaks on tegelemine paberkandjal materjalidega (näiteks projektid, eskiisid, kujundustööd, plaanid, esitlused jms), siis tuleb ilmselt mõelda laevalgustuse välja vahetamise või täiendamise peale.

Nutikaid nõuandeid nii büroos kui kodus asuva kontori sisustamiseks pakub Kaup24.ee e-pood.