Kuidas hoida köögivalamu säravana?

Köögivalamu.jpeg
Allikas

Puhtusest särav valamu teeb köögile au. See näitab, et selles majapidamises on kord ja hügieen au sees.
Kodus, kus tehakse palju süüa ja tekib palju musti nõusid, on keeruline hoida kraanikaussi ideaalses korras.
Veepritsmed, toiduosakesed ja pesemise käigus valamu põhja kogunenud mikroosakesed riivavad silma ja rikuvad ära muidu eeskujulikus korras köögi.

Kas köögivalamu, mis on pidevalt kasutuses, saab üldse olla säravpuhas? Vastus: jah, saab küll. Tuleb lihtsalt rakendada mõnda tarvilikku nippi.

Roostevabast terasest köögivalamu puhastamine

Metallpinna kõige hullem vaenlane on katlakivi. Selle tekkeks ei ole palju vaja - piisab vaid valamu märjaks jätmisest. Veepritsmed kuivavad ajapikku ära tekitades kraanikausi seintele ja põhja valkjashallid laigukesed.
Kui spetsiaalselt roostevabast terasele mõeldud puhastuspastat ei ole käepärast (küsige ehitusmaterjalide kauplustest, kodukeemiat või santehnikat müüvatelt ettevõtetelt), siis tuleks teha järgmist:

Pärast iga pesu kuivatage valamu majapidamispaberi või pehme rätikuga ära.

Plekkide eemaldamiseks ei tohi kasutada teravaid traatnuustikuid, valgendeid ega lauahõbedale mõeldud puhastusvahendeid.

Kui valamul on rasvaplekid või muud raskesti eemaldavad plekid, mis rätikuga nühkides maha ei tule, siis võib mustuse eemaldamiseks kasutada nõudepesuvahendi ja vee segu või siis seebivett ning hõõruda õrnalt svammiga.

Paljud perenaised tarvitavad roostevabast terasest kraanikausi puhastamiseks äädikat või söögisoodat. Nii äädikas kui söögisooda on äärmiselt tõhusad vahendid mustuse ja rasva eemaldamiseks.

Oluline on pärast äädika või soodaga puhastamist valamu üle pesta ja korralikult kuivatada. Pikaajalist kokkupuudet äädika ja soodaga tuleks vältida. Äädika või soodaga puhastamiseks kasutage mikrokiudlappi.

Kui puhastamine, loputamine ja kuivatamine on tehtud, võib köögivalamu hõõruda sisse õliga. Selleks sobib ka tavaline oliiviõli. Õli jätab metallipinnale kaitsva kihi, mis aitab plekkide teket vältida. Õlil on ka poleeriv toime - kraanikauss omandab ilusa särava läike.

Graniidist köögivalamu puhastamine


Graniidist valamute puhul rõhutatakse alati, et need on antibakteriaalsed ja ülimalt hügieenilised. Tervise aspektist on graniitvalamu toidu käitlemiseks seega kindlasti turvalisem kui metallist kraanikauss.
Samas tahab graniidist köögivalamu rohkem hooldust.
Plekkide eemaldamine on küll mõnevõrra aeganõudvam, ent õnneks mitte märkimisväärselt.
Küürimine edeneb paremini, kui teate, millise aine plekke te täpselt puhastate.

Graniidist köögivalamu puhastamiseks võib kasutada nõudepesuvahendit (kerged plekid), spetsiaalset puhastuspastat (keskmised plekid) või siis nõudepesumasinale mõeldud puhastusvahendit (sissekuivanud, tugeva pigmendiga plekid).

Universaalne vahend katlakiviplekkide eemaldamiseks on toiduäädikas.

Mõned perenaise puhastavad graniidist köögivalamut nii: lasevad kraanikausi kuuma vett täis, lisavad vette natuke jämesoola, söögisoodat ja äädikat. Lasevad leotisel mõne aja seista ja pesevad siis puhta veega üle.

Valamut ei tohi tugevalt nühkida. Ärge kasutage harju, traatnuustikuid ega muid abrasiivse toimega küürijaid. Kõige sobivam puhastustarvik on pehme käsn või mikrokiudlapp.

Heledate veeplekkide eemaldamiseks sobib ka gaseeritud vesi.

Pärast puhastamist tuleb valamu leige veega üle pesta ja seejärel peab valamu korralikult ä Io jura kuivatama.

Sära andmiseks kasutage pärast kuivatamist spetsiaalselt kivipinnale mõeldud poleerimisvahendit.

Keraamilise köögivalamu puhastamine

Käsitsi vormitud lumivalge keraamiline valamu säilitab oma kauni välimuse ainult siis, kui seda iga päev korralikult hooldada ja läikima lüüa.
Keraamilise kraanikausi plussiks on see, et tänu heledale toonile ei paista katlakivi plekid välja.
Miinuseks aga keraamilise materjali tundlikkus ja haprus. Kriimud on õrnale pinnale kerged tekkima ja need paistavad ka hästi välja.

Tugevatoimelisi happelisi puhastusvahendeid ei tohiks keraamilises valamus kasutada. Igapäevaseks puhastamiseks on sobilik nõudepesuvahend.

Keraamiline pind on on tundlik, vältige tugevat harjamist ja kraapimist, kasutage pehmest kiust svamme.

Ärge jätke metallist nõusid ja söögiriistu pikaks ajaks valamusse, need võivad plekke põhjustada.

Hoiduge ka metallile mõeldud puhastite kasutamisest. Näiteks need puhastusvahendid, millega poleeritakse läikima segistid, ei sobi keraamilisele pinnale.

Kriimude ja täkete peitmiseks on olemas keraamilisele pliidile ja valamule mõeldud pastad. Pasta ei aita mitte ainult vigu peita, vaid annab ka valamule kena läike.