Milline kompressor sobib kodukasutusse?

kompressor.jpg

Nii lihtsamate kui ka keerukamate tööde puhul kodus võib vaja minna kõrget õhurõhku, mida aitab saavutada vaid õigesti valitud kompressor. Olgu selleks rehvide pumpamine, värv- või naelapüstoli kasutamine, erinevate pindade pritsimine või muu. Kuna üldiselt on kompressorid levinud pigem tööstusasutustes, siis võib kodustesse tingimustesse vajaliku seadme leidmine tunduda keerulisem, kui see tegelikkuses on. Seetõttu tuleb tähelepanu pöörata teatud kompressori omadustele ning kodus olevatele lisatarvikutele ja tehtavatele töödele.

Võimsus ja õhutootlikkus

Võimsus mõõdab kompressori õhutootlikkuse võimet. Üldiselt mõõdetakse võimsust kilovattides (kW), mis on tavaliselt alates 500 kuni 2500 kW vahemikus, või hobujõududes (hj), mis on üldjuhul vahemikus 1,5 kuni 4 hj. Oluline on tähelepanu pöörata veel tootlikkusele, mis näitab mitu liitrit õhku on võimeline kompressor töötlema minutis. Näiteks 1,5 hobujõuline kompressor suudab väljutada umbes 180 liitrit minutis ja 3 hobujõuline peaaegu 2 korda rohkem. Kui vajad kompressorit näiteks rehvide täitmiseks ja mõnikord ka värvipüstoliga toimetamiseks, oleks mõistlik valida keskmiste parameetritega vahend, mille õhutootlikkus on 300 l/min.

Töörõhk

Töörõhk mõõdab õhu tugevust, mis seadmest väljub. Üldiselt on rõhk reguleeritav, kuna erinevad tööriistad ja tarvikud vajavad erinevat rõhku. See on oluline, et tööriistad ja muud lisatarvikud töötaksid korrektselt. Tavaliselt on selle vahemikuks 4 kuni 15 bar, kuid kodustes tingimustes sobivad hästi 6 kuni 10 bar rõhuga. Need sobivad enamus tööriistadele, mis on kodus kasutatavad.

Õhupaagi suurus

Õhupaake on olemas 1 kuni 100 liitrit - sellest oleneb ka kompressori hind. Õhupaagi suurus on oluline mahukamate tööde puhul, nagu näiteks värvimine, liiva pritsimine, sooda pritsimine, värvipüstoli kasutamine ja kõik teised tööd, kus on vaja palju õhku. Kodustesse tingimustesse sobib näiteks vähemalt 50-liitrise paagiga kompressor. Kui aga tead, et kompressitud õhu olemasolu Sinu jaoks nii oluline pole, võid valida ka väiksema paagiga seadme.

Eelista pigem õlitatavat õhukompressorit

Õlituseta kompressorid on mõnevõrra lärmakamad kui õlikompressorid, kuid kasutamine on mugavam, sest pole vaja tihedalt hooldada ja õlitada. Siiski on nendel väiksem eluiga, mis tähendab seda, et pärast pikaaegset ja pidevat kasutamist võib tekkida olukord, kus kompressor vajab parandust või hoopis tuleb osta uus. Õlitusega kompressorid on vaiksemad ja töökindlamad, kuid vajavad aeg-ajalt õlitamist. Olemas on ka erimudelid, mis on küll õlituseta mudelid, kuid töötavad erilise tehnoloogia abil vaikselt. Valimisel peaksid arvestama, et puhta õhu tootmiseks on vajalik õlituseta kompressor, kuid üldiselt sobivad kodustesse tingimustesse õlikompressorid. Olgugi, et need on üsna lärmakad, kuid kodustes tingimustes Sul suure tõenäosusega seda kogu aeg tarvis ei lähe.

Lisatarvikud ja tööriistad

Maksimaalselt efektiivseks kasutamiseks on vaja muretseda lisaks kompressorile juurde erinevad lisatarvikud erinevate tööde jaoks. Seetõttu on oluline arvestada, mis töid Sinu majapidamises sageli tehakse. Lisatarvikud on näiteks naelapüss naela seina löömiseks, värvipüstol ükskõik mille värvimiseks ja pihustamiseks, sooda- ja liivaprits rooste ja vana värvi eemaldamiseks, õhupüstol kitsaste kohtade puhastamiseks, rehvipüstol rehvide täitmiseks. Lisaks on abiks veel kindlasti mutrikeeraja auto rataste vahetamiseks, meislikomplekt kivimaterjalide töötlemiseks või määrdepüstol õlitamise ja määrde kandmiseks. Pritside ja pihustite jaoks tuleks lisaks muretseda krohviprits krohvi kandmiseks seinale.

Tööriistade kasutamiseks läheb üldjuhul veel vaja suruõhuvoolikut. Neid müüakse erinevates suurustes ja läbimõõdus. Mida pikem voolik, seda mugavam on kompressori kasutamine - ei pea kompressorit kaasas kandma. Samas sobivad ka hästi lühemad voolikud, kui kompressor peab läheduses olema. Läbimõõdud olenevad lisatarvikute nõudmistest. Igal pakendil on alati juures kirjas, mis nõudmised on kompressoritele. Kompressor justkui lisatarvikute mootoriks, mistõttu on nede töökindlus ka parem kui elektrilistel tööriistadel.

Hind oleneb tootjast

Sageli kiputakse arvama, et mida kallim toode, siis seda kvaliteetsem on toode. Tegelikkuses võivad ka soodsate hindadega tooted olla kvaliteetsed. Nimelt ei pea alati lootma jääma tuntud brändi nime peale, vaid ka vähem tuntumad tootjate kaup võib olla sama kvaliteetne. Seetõttu on oluline põhjalikult uurida ka toodete omadusi ja muid lisafunktsioone. Kompressorite valiku ja hindadega saad näiteks tutvuda Kaup24 veebipoes.

Eks igas majapidamises läheb aeg-ajalt vaja kõrgemat õhusurvet, et teostada erinevaid remonditöid või parandada autot. Seda suudab aga tagada vaid õigesti valitud õhukompressor, mida aitavad teha eelnevalt välja toodud nõuanded. jalatseid leiad siit.