Aknaktted

tehnika_2.jpg

Aknakatete valik on nii suur, et ajab võhiku esmapilgul täielikku segadusse. Muidugi võib aknaid katta tavapärase ruloo, riba- või püstlamellkardinaga, mille materjali valikul tasuks ka fantaasial lennata lasta. Otsustades kõige lihtsama ja odavama kasuks saab küll oluliselt raha kokku hoida, kuid tulemus võib olla igavalt isikupäratu ja mõnel puhul ka ebaotstarbekas. Kasulik oleks enne aknakatte valikut teha endale selgeks konkreetsed vajadused ja soovid ning need kardinafirmale esitada. Kindlasti tasuks kuulda võtta kardinamüüjate professionaalseid nõuandeid. Kallimad materjalid on reeglina lihtsamini hooldatavad ning vastupidavamad, kallimad riputussüsteemid on ühtlasi ka töökindlamad. Pimendusefektiga nn. black out materjalid ning päikest peegeldava tagaküljega materjalid kuuluvad tavaliselt kallimatesse hinnaklassidesse. Võrguliste ja

vilt3.jpg
perforeeritud materjalide valikul tuleks olla pisut ettevaatlik, sest need ei pruugi pakkuda vajalikku kaitset teleri- või arvutiekraanile tekkiva peegelduse vastu. Samuti peab selliste materjalide puhul arvestama, et tugevama sisevalgustuse juures need materjalid väljast vaatava võõra silma eest varju ei paku.

Tekstiilimaailmast leiab kardinafirmade disainerite abil sobilikke lahendusi nii koretritesse, eramutesse kui ka tööruumidesse. Klassikalise sisustuse puhul on tõeliselt kaunid kvaliteetsest hästi langevast kangast lihtsad sirged külgkardinad, mida võib täiendada erinevate ilukardinate ja aksessuaaridega. Terava päikesekiirguse vähendamiseks sobib kasutada lisaks poolläbipaistvast materjalist päevakardinat.
Modernsesse interjööri sobivad nn. paneelkardinad, mis koosnevad siinil liikuvatest sirgetest tekstiilpaneelidest. Väikesesse ruumi on aga parim lahendus rooma kardin. Palju erinevaid efekte pakub kardinafirmade lai tekstiilivalik.
Kõikvõimalikele aknakatete riputussüsteemidele saab lisada elektrilise juhtimissüsteemi, mis võib toimida ka kaugjuhtiva puldi abil. Elektriline süsteem on küll oluliselt kallim tavapärasest mehaanilisest, kuid suurte kõrguste puhul võib see osutuda lihtsalt vajalikuks.

Kardinafirmadest aga võib leida muudki, kui vaid kardinaid. Enamik eraklientidega tegelevaid firmasid pakub ka voodikatteid, dekoratiivpatju, baldahhiine jms. Vana diivan või toolid on kaval katta uue, eemaldatava kattega, mida on kerge hooldada. Võib tellida ka kott-toole, tumbasid, sirme, tekstiilseid vaheseinu, valgustikatteid – mida iganes saab kangast teha.

Suurematele objektidele nt. lava eesriideid vms. kavandades tasub siiski uurida firma tausta, kellelt töö tellitakse, sest kogemusteta tegija võib töö tehnilise teostusega jänni jääda.

I. D. Kangas
tel. +372 661 2505