Varja tuulikupargi arendaja pole rahul Lüganuse valla tegevusega


BNS 11.11.2010

Ida-Virumaale Lüganuse valda Varja tuulikuparki kavandava OÜ Raisner üks juhte Harry Raudvere väljendas rahulolematust valla tegevuse osas.

Raudvere rääkis neljapäeval BNS-ile, et 150-megavatise tuulikupargi planeering on valmis ja vallale üle antud ning pall on valla väravas. Raudvere soovitas planeeringu käekäigu kohta uurida Lüganuse vallavanemalt.

"Küsige vallavanema käest, kas ta ei karda, et arendaja annab kohtusse. Arendajad on sellesse projekti päris palju panustanud ja nad hakkavad kindlasti ühel hetkel küsima, miks asjad ei liigu võib-olla nii, nagu nad peaksid minema. Kas vallavanem on suuteline isiklikult vastutama vallaga nende kahjude eest, mis ta võib oma venitamisega tekitada," küsis Raudvere.

Küsimusele, kas kohtuasi on reaalne, vastas Raudvere, et "ärge arvake, et hispaanlased lihtsalt vaatavad pealt, kui rikutakse seadust Eesti riigis ja keegi käitub nii nagu pähe tuleb. Kui on menetlus, siis tuleb teatud tähtaegadega viia see lõpuni, mitte venitada ega takistada," rääkis Raudvere.

Lüganuse vallavanemalt Arno Rossmanilt BNS-il kommentaari ei õnnestunud saada.

Raudvere sõnul kohalikud elanikud tuulikupargi vastu pole. "Mitmekümnete maaomanikega on kokkulepped sõlmitud. Kes vastu peaksid olema? Kõik on huvitatud. Need maaomanikud, mis on ikkagi 50-60 inimest, kes seal põhitegijad on, on huvitatud, et see park tuleks," rääkis Raudvere.

Raisneri mullusest majandusaasta aruandest selgus, et ettevõte on loodud ühe projekti eluviimiseks, milleks on 150-megavatise võimsusega Varja tuulikupark Lüganuse vallas Ida Virumaal. Ettevõte on sõlminud liitumislepingu Põhivõrguga ja mullu suvel valmis liitumispunkt Püssi alajaamas. Esimeses etapis on firmal kavas püstitada tuulikud koguvõimsusega 94 megavatti.

Aruandest selgub, et valminud on tuulepargi eskiisprojekt, mis on teemaplaneeringu dokumentatsiooni keskmeks. Teemaplaneeringu dokumentatsiooni osas toimus Lüganuse vallas tänavu jaanuris avalik arutelu ja täiendav avalik arutelu toimus aprillis. Aprilli lõpus esitas arendaja vallale kogu ametliku teemaplaneeringu dokumentatsiooni.

Raisneri omanikud on Hispaania suur energiakontsern Iberdrola Energias Renovables, European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) ja Adepte OÜ.

Adeptele kuulub Nõmme Raadio, mis annab välja Lüganuse ajalehte, mille ilmumist seostas Eesti Päevaleht 2008. aastal tuulikupargi rajamisega ja ärimehe Harry Raudverega.

OÜ-l Adepte oli 2009. aastal üheksa töötajat. OÜ Adepte puhaskasum oli mullu 2.326.663 krooni.