Trahvid kaitsealale ehitamise eest suurenevad


BNS 25.10.2010

Keskkonnaministeeriumis valmib looduskaitseseaduse muudatus, mis suurendab kaitsealale ehitamise eest määratavaid trahve, kirjutab Postimees.

"Peame tekitama olukorra, et neil, kes kavandavad selliseid ehitisi, kaoks isu ära," ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. Tema sõnul valmib ministeeriumis looduskaitseseaduse muudatus, mille järgi trahve kaitsealale ehitamise eest suurendatakse.

Tamkivi sõnul peavad trahvid olema sellised, mis tõesti mõjuksid. "Praegune 300 trahviühikut ehk 18 000 krooni ei pane neid [kaitsealale ehitajaid] normaalses suunas mõtlema," sõnas minister. "Minu isiklik arvamus on, et suurusjärk võiks olla kuni miljon krooni, ja sellele suurusjärgule ei ole ministeeriumis ka keegi vastu vaielnud."

Tamkivi leidis, et kui majaehitus maakohas maksab paar miljonit krooni, siis nii suur trahv aitaks ehitusreeglite rikkumise vastu võidelda. Looduskaitseseaduse muudatuste projekt peaks valmima selle aasta lõpuks.

Kuigi keskkonnaministeerium ei toeta sotside ettepanekut looduskaitsealale ehitatud ebaseaduslikud hooned sundkorras riigistada, tehakse trahvid märksa kõrgemaks.

Septembri lõpus esitas sotsiaaldemokraatide fraktsioon riigikogule eelnõu, mille järgi saaks riik õiguse looduskaitsealale püstitatud ebaseaduslikud ehitised riigistada. Need võiks siis looduskaitse eesmärgil kasutusele võtta, sest lammutamine on tavaliselt keskkonnale kahjulikum.

"Keskkonnaministeerium emotsionaalselt pooldab sotside ettepanekut, aga arvestades praktilist elu ja meie juriidilist keskkonda, see ei sobi," sõnas Tamkivi.