Tallinna planeeritav uus ooperimaja läheb maksma kuni kaks miljardit krooni


BNS 08.10.2010

Tallinna aastaid planeeritud ooperimaja läheks maksma 1,6 kuni kaks miljardit krooni, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ajalehe andmeil on rahvusooper Estonia praeguseks ooperimaja 32 võimaliku asukoha seast välja Admiraliteedi basseini äärse ala ja pakkunud hoone valmimistähtajaks 2018. aasta, mil Eesti riik tähistab oma saja-aastast juubelit. Endiselt on aga lahtine, kuidas ja millal ooperimaja ehitama hakatakse ning hoone maksumus.

Rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe ütles, et kui mõni erafirma tahaks Admiraliteedi basseini ääres maad osta, läheks see maksma 200-300 miljardit krooni, kuid kui maad tahaks riik, oleks hinnad kordades kõrgemad.

"Igatahes kuulutame jaanuari lõpus välja eskiiskonkursi - otsime enne hea arhitektuurilise lahenduse ja seejärel alles hakkame basseini ümbruses täpset asukohta otsima," lausus ta.

Kultuuriminister Laine Jänese sõnul läheb ooperimaja maksma kuni kaks miljardit krooni ning ta loodab ooperimaja ehituseks raha Euroopa tõukefondidest. "Uue toetusperioodi ettevalmistamine on alanud ja nii Eesti kui ka teiste Euroopa Liidu riikide kultuuriministrite soov on kultuurivaldkonna mahukamad toetusvõimalused," märkis ta.

Ajaleht märgib, et septembris ilmunud rahvusooper Estonia erilehes välja toodud 32 võimalikku ooperiteatri asukohta ulatusid Lennusadama ümbrusest kesklinna kalmistu lähedale ja Lasnamäeni välja. Eelistatud Admiraliteedi basseini ümber on pakutud kolme võimalikku asukohta.

Arhitektide liidu esimehe Peeter Pere sõnul koostab liit juba ooperiteatri eskiiskonkursi tingimusi. Nii Pere kui Tallinna peaarhitekti Endrik Männi hinnangul on praegu kõige tõenäolisem hoone asukoht Admiraliteedi ja Poordi tänava vaheline 2,8 hektari suurune ala.

Senise eelistatuma krundi üks omanikke AS-i Riverside juht Aivar Nõu ütles lehele, et ei Mäe ega kellegi teisega ooperimaja rajamiseks mingeid kokkuleppeid pole ning tal on krundiga ka omad plaanid.

"Mulle pole suudetud selgeks teha, kust ooperimaja ehitamiseks raha peaks tulema," lausus Nõu, lisades, et Eesti riik on sellise rahalise mahuga projekti jaoks ilmselgelt liiga vaene.