Merko saab Saviliivale tahtjatelt intressita krediiti

Äripäev 05.10.2006

Merko Ehituse arvelduskontole võib laekuda oktoobri lõpuks üle saja miljoni krooni nende sundüürnike ja noorte perede raha, kes soovivad osta korterit Tallinna eestvedamisel Kakumäele ehitatavasse Saviliiva kvartalisse.
Septembri lõpus sai 915 Tallinna perekonda ootamatu üllatuse, kui nende postkasti potsatas kiri Tallinna elamumajandusametist - igaühel neist paluti Merko Ehituse kontole kanda raha, summad varieerusid 90 000st 450 000 kroonini.

Kirja saajad on need noored pered või sundüürnikud, kes taotlesid Tallinna linnavalitsuselt võimalust osta turuhinnast soodsamalt uus kodu Kakumäele mere äärde ehitatavasse uude Saviliiva elamurajooni.

Kokku läheb müüki 182 korterit ja 32 eramaja hinnaklassis 650 000 kuni 3 miljonit krooni. Soovijaid on seega ühe elamispinna kohta enam kui neli ja võitjad selguvad loosi teel. Kui kõik loosirattas osaleda tahtjad nõutud 15 protsenti uue kodu maksumusest ehk keskmiselt 150 000 krooni välja käivad, laekub Merkole üle saja miljoni krooni intressivaba krediiti.

Raha paar kuud Merko käsutuses
Neile, kellele loosiõnn ei naerata, peab Merko tagatisraha tagasi maksma hiljemalt 10 tööpäeva jooksul pärast seda, kui eluruumide omandajatega on ostulepingud sõlmitud. Pärast novembrikuus toimuvat loosimist võib aga lepingute sõlmimine aega võtta terve kuu.

Kolmetoalise korteri saamiseks taotluse esitanud noor pereema Heidi oli mures, et Merko Ehitus ei anna tagatisraha tasumise kohta ühtegi dokumenti, mis kinnitaks, et nad selle raha halva loosiõnne korral tagasi saavad. "Kuidas me saame kindlad olla, et me selle raha ka tagasi saame? Loosimisele muudmoodi ei pääse, kusjuures üldse pole ju kindel, et me selle korteri saame," kurtis ta.

Tõenäoliselt võtab noor pere, nagu ka mitmed teised, tagatisraha tasumiseks pangalaenu. Nendele, kellele loosiõnn ei naerata, on siis mõttetuks osutunud pangalaen koos intressidega loteriipileti hind.

"Tagatisraha maksmine on kehtestatud hoonestusõiguse võõrandamise lepingu sõlmimise tagamiseks," põhjendas Tallinna elamumajandusameti juhataja asetäitja Priit Pärtelpoeg.

Merko Ehituse juhatuse liige Tõnu Korts ei näinud sadadesse tuhandetesse ulatuva tagatisraha nõudmises midagi imelikku ja viitas linnavalitsuse korraldusele. "Tagatisraha tasumine arveldusarvele on kinnisvaratehingutes tavapärane," lisas ta.

Ehitusfirma Koger & Partnerid omanik Andres Koger kiitis Merko ja Tallinna ideed kui ettevõtjale sõbralikku. "Oh, ma saan kohe kavalaid nõkse, kuidas ka raha teenida! Päris nutikas!" naeris ta. "Merko käitub väga leidlikult." Ta ei usu, et Merko eesmärgiks on tagatisraha pööritades lisakasumit teenida, kuid lisas, et see peaks olema rumal, kes raha tegevusetult seisma jätab. "Raha ei salli seismist," muigas Koger.

Linn ja Merko tõstsid vahepeal hinda
Saviliiva elamukvartali arendamine on üks keskerakondliku Tallinna linnavalitsuse elamuehitusprojektidest, mis on suunatud sundüürnike ja noorte perede eluasemeprobleemi lahendamisele.

Merko Ehitus võitis eelläbirääkimistega pakkumise Saviliiva elamukvartalile hoonestusõiguse seadmiseks 2003. aastal ruutmeetri hinnaga 11 500 krooni. Selle aasta maikuus leppis Tallinn Merko Ehitusega kokku ruutmeetri müügihinna tõstmises keskmiselt 19 000 kroonini.

Sissekolimiseks peavad korterid olema valmis kolme aasta jooksul.


uudis5.gif