Narva tuhavälja tuulepark maksab 900 miljonit krooni


BNS 17.06.2010

Eesti Energia nõukogu kiitis neljapäeval heaks investeerimisotsuse, mille kohaselt rajab ettevõte Narva lähistele endisele tuhaväljale 39-megavatise võimsusega ja 900 miljonit krooni maksva tuulepargi.

Mullu suletud ja haljastatud Balti elektrijaama teisel tuhaväljal hakkavad 17 tuulikut elektrit tootma 2012. aastal, teatas Eesti Energia.

Tuulepargi rajamise võtmed-kätte hanke võitnud Enerconiga sõlmib Eesti Energia ehituslepingu suve jooksul ning siis algavad ka ehitustööd.

2,3-megavatise võimsusega tuulikud saavad tuhaväljale püsti 2011. aasta jooksul ning uus tuulepark hakkab tootma elektrit 90 gigavatt-tundi aastas.

Eesti Energia taastuvenergia valdkonna juht Ando Leppiman selgitas, et Narva tuhavälja tuulepargi käivitamisega kasvab Eesti Energia tuulest toodetud elektri kogus kaks korda ning uus tuulepark katab ligi 35.000 keskmise tarbimisega Eesti pere elektrivajaduse.

Eesti Energial on praegu käimas ka riigihange tuulepargi rajamiseks Paldiskisse Pakri poolsarele ning ehituslepingu sõlmimiseni plaanitakse jõuda selle aasta sügisel. Eesti Energia plaanib tuulepargi rajada ka Vaivara valda Auvere piirkonda Ida-Virumaal ning meretuulepargid Liivi lahte.

Balti elektrijaama teise tuhavälja sulgemine oli ulatuslik keskkonnaprojekt, mida rahastas suures osas Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond. 2008. aastal lõppenud sulgemisprojekti käigus rajati alates 1986. aastast kasutamata olnud tuhaväljale uus neutraliseerimisjaam ning püsijäätmete prügila, teostati haljastustööd ja senisest settetiigist sai märgala.

Enercon on Saksa ettevõte, mis pakub tuulegeneraatoreid võimsusega 330 kilovatist 2,3 megavatini. Ettevõtte kodulehe andmeil töötab üle maailma 16.000 Enerconi tuulegeneraatorit ning ülesseatud võimsuse järgi on ettevõtte turuosa tuulegeneraatorite turul 8,5 protsenti. Saksamaal oli turuosa Enerconi andmeil eelmise aasta seisuga 60 protsenti.