Siseministeerium kavandab mitme uue politseimaja ehitust


BNS 21.05.2010

Siseminister Marko Pomerantsi sõnul plaanib siseministeerium lähiaastatel Eesti eri paigus mitme uue politsei- ja päästeameti hoone ehitust.

"Eestimaal on kohti veel küll, kus infrastruktuur tahab parandamist. Rakveres on politseimaja valmimas ning ma loodan, et veel sellel suvel saame alustada Jõhvis nii päästjatele kui politseile ühise maja tegemist," ütles Pomerants BNS-ile.

Uue politseimaja ehitus on lähiaastatel plaanis ka Narvas ja Võrus, samuti politsei ja päästeameti ühise hoone rajamine Kuressaares.

Valgas on ettevalmistamisel Eesti ja Läti päästeametite ühisprojekt, millele siseministeerium loodab saada Euroopa Liidu raha. "Projekti raames saavad lätlased Valkas välisvahendite eest päästetehnikat ja meie ehitame Valgas uue depoo," sõnas siseminister.

Pomerants tõdes, et siseministeeriumi haldusala pole kunagi olnud investeeringuteks piisavalt raha, et kõike vajalikku hankida. Viimastel aastatel on ministeerium suuremate investeeringute jaoks saanud kasutada Euroopa Liidu raha.

"Lähema kahe aasta kõige suurem investeering on meie jaoks multifunktsionaalne laev, mis on võimeline hakkama saama poolemeetrises jääs ja on võimeline reostust kokku korjama," lausus minister.

Siseministeerium ning politsei- ja piirivalveamet allkirjastasid aprilli keskel Soome laevaehitajaga Uudenkaupungin Työvene OY lepingu multifunktsionaalse reostustõrjelaeva ehitamiseks. Laev läheb maksma 420 miljonit krooni ning Eesti saab laeva kätte 2012. aasta sügisel. Projekti järgi tuleb laev 63,6 meetrit pikk ja 10,2 meetrit lai ning 4,6-meetrise süvisega. Tegemist on diisel-elektri laevaga, mille manööverdamise, jääs sõitmise ja jäämurdmise omadused saavad olema väga head.

Politsei erivahendeid hangib riik juurde pidevalt ning see on Pomerantsi sõnul igapäevane protsess.

"Täiendavad erakorralised sündmused on andnud võimaluse varistusele otsa vaadata. Pärast 2007. aastat pärast kevadist lugu [2007. aasta aprillirahutused] vaatasime üle, kuidas on meil lood isikukaitsevahenditega. NATO välisministrite kohtumine andis kindlasti samuti põhjust revideerimiseks ja vaatamiseks, mida tuleks soetada. Kindlasti vaatame samamoodi asjadele otsa euro tuleku valguses," sõnas ta.

Pomerants tõdes, et politsei erivahendid ei pea alati uued olema. "Mis puudutab kuulikindlaid veste, siis neid remonditakse, vahetatakse mingisugused plaaid välja ja jälle on hea kuulivest olemas," märkis ta.

Siseministri sõnul tuleb varustuse hankimisel mõelda ka selle peale, mis asub teiste Eesti struktuuride ladudes. Ta nentis, et kindlasti ei ole mõtet hakata hankima selliseid asju, mis on olemas kaitseväe ladudes ja mida kasutatakse Eestis harvaesinevate õnnetuste puhul. Ka tuleks Pomerantsi sõnul vaadata, millised vahendid on olemas erasektoril, mida õnnetuste puhul kasutada.

Samuti võiksid siseministri hinnangul Balti riigid teha varustuse hankimisel senisest enam koostööd ja kasutada ära üksteise oskusteavet.