Ehitaja: Soomes tegutsevad Eesti alltöövõtjad käituvad orjapidajatena

Äripäev  02.10.2006  
 
Välismaal töötajad saavad probleemide korral abi tööinspektsioonilt ja ametühingutelt, kirjutas Eesti Päevaleht.
 
“Hullemaid orjapidajad kui Eesti firmad Soomes pole olemas,” ütles ütles Märt (nimi muudetud), kes ootas Turus asuva Aker Finnyardsi laevatehase alltöö-võtjalt palka kokkulepitud kuupäevast pool kuud kauem. Lõpuks aitas võsareporteriga ähvardamine raha kätte saada.

Kuigi seaduste järgi peaksid eestlaste ja soomlaste töötingimused olema võrdsed, räägib tegelikkus endiselt teist keelt. Eesti ehitajad saavad vaid osa sama tööd tegevate Soome ametivendade palgast. Samuti kipub hilinema töötasu väljamaksmine ja juhtub ka, et töölepingud ei ole koostatud seadusele vastavalt.

Märdi sõnul saavad metallitöötajad ja torumehed Eesti firma kaudu töötades tunnis 9–10 eurot, soomlased aga 20 eurot. Tsellvilla panijatele, kelle töö on Märdi sõnul tolmune ja hakkab tervisele, makstakse vaid 6–7 eurot tunnist.

Samuti olid mehed hädas tööriietuse ja töövahenditega. “Mis ise kaasa võtsid, see oli olemas,” ütles Märt. “Firma poolt antud riietus lagunes nii ruttu, et pidi teiste meeste tööriideid varastama, et oleks midagi töötegemiseks kõlblikku selga panna.”