Muuga sojatehase arendaja sai venimise eest trahve


BNS 12.04.2010

Muuga sojatehase arendajad on mitu korda ehitustähtaega pikendades pidanud maksma Tallina Sadamale kopsakaid trahve, seni pole tehase kinnistul koppa maasse löödud, kirjutab Äripäev.

Viimane ehituse alustamise tähtaeg on selle aasta juuli.

Paar aastat tagasi lubas miljardiprojektiks nimetatud Muuga sojatehase tegevjuht Igor Kuznetsov, et kohe läheb ehitus täie hooga käima ning tehas käivitub 2009. aastal.

Sojatehas pidi hankima tooraine ehk soja Ameerikast ning sellest valmivat šrotti lubati tarnida Venemaale - aastas kuni miljon tonni. Lisaks pidi sadama alale kerkima tsehh sojast biokütuse valmistamiseks.

Ometi valitseb praegu Muuga sadamas tulevase sojatehase kinnistul Koorma ja Virna tänaval vaikus ning püsti on pandud vaid piirdeaiad, märkis ajaleht.

"Majanduskriisi tõttu on sojatehase arendajal tekkinud probleeme projekti rahastamisega ning 2008. aastal alanud tehase rajamine oli ajutiselt peatatud," ütles Tallinna Sadama avalike suhete juht Sven Ratassepp.

Ehitustähtaegade edasilükkamine on toonud sojatehase omanikule, kelleks on Äripäeva andmetel endiselt Vene toiduõlitootja Russkoje Maslo, kopsakaid trahve. 2008. aasta majandusaasta aruande järgi on Muuga Sojatehasele trahve määratud 14 miljoni krooni ulatuses.

Äripäeva andmetel on nüüdseks summa kasvanud ligi miljoni euroni ehk ligi 17 miljoni kroonini, mille ettevõte on lubanud maksta osamaksetena.

Tallinna Sadam möönas, et trahve on ettevõte tõepoolest maksnud, kuid kui suure summa ulatuses, jättis täpsustamata.

"Et suurendada lisafinantseerimist, restruktureeriti 2009. aastal Russkoje Maslo grupp, sojaäri eraldati eraldi grupile Glavsoja. Sellega seoses toimusid ka muudatused ettevõtte omanike ringis. Praegu käib uue valdusfirma moodustamine ja meie ettevõtte töö tõhustamine," selgitas Muuga Sojatehase juht Igor Kuznetsov.

"Arusaadavalt ehitusega kanname kahju, kuna tootmist veel pole ja puudub tulubaas. 2009. aasta lõpus ja 2010. aasta alguses omanik investeeris Muuga Sojatehasesse ligi 50 miljonit krooni," lausus ta.

Tallinna Sadama nõukogu esimehe Neinar Seli sõnul peab Russkoje Maslo pool trahvist maksma 1. juuliks, ülejäänu teisel poolaastal. Seli sõnul on leping sojatehasega soodne.

"Tegemist on positiivse tuluga, maast leitud raha tuleb üles korjata," ütles Seli. Ta lisas, et kui tehase omanikel peaksid trahvi maksmisel probleemid tekkima, ei välista ta, et leping tühistatakse. mis on mis

Muuga Sojatehase kahjum 2008. aasta majandusaasta järgi on üle 33 miljon krooni.