Eesti Energia allkirjastas Iru jäätmeploki ehituslepingu


BNS 11.03.2010

Eesti Energia allkirjastas neljapäeval lepingu Prantsuse ettevõttega Constructions Industrielles De La Mediterranee (CNIM), mis ehitab Iru uue elektri- ja soojusjaama jäätmepõletusploki.

Lepingule andsid allkirjad Eesti Energia poolel juhatuse esimees Sandor Liive ning elektri ja soojuse tootmise valdkonna juht Raine Pajo. CNIM-i esindajatena andsid allkirjad ettevõtte juhatuse liige Stefano Costa ja Põhja-Euroopa müügijuht Jean-Francois Brua.

"Kuigi prügist saadav energia on võrreldav põlevkivi omaga, kuhjatakse täna suur osa jäätmetest lihtsalt prügimäele. Iru jäätmepõletusplokis saame juba kahe aasta pärast ning esimesena Baltimaades taaskasutusse võtta olulises koguses Eestis igapäevaselt tekkivaid jäätmeid," rääkis Eesti Energia juht Sandor Liive.

CNIM-i juhatuse liige Stefano Costa sõnas, et "CNIM ehitab Eesti Energiale võtmed-kätte põhimõttel energia tootmisüksuse, mis on üks efektiivsemaid omalaadsete seas Euroopas. Selles kasutatakse kõige viimaseid tehnoloogiaid nii jäätmete põletamisel, energia ülekandel kui ka heitgaaside puhastamisel."

Ta lisas, et CNIM-i tehnoloogiapartner on Saksa ettevõte Martin GmbH.

CNIM-i Eestis viibivat delegatsiooni juhib ettevõtte omanik ja nõukogu esimees Vsevolod Dmitrieff. Allkirjastamise juures viibis ka Prantsuse suursaadik.

Iru elektrijaama kõrvale rajatava elektri- ja soojusjaama maksumus on ligi 1,5 miljardit krooni ning CNIM-i poolt rajatav tehnoloogia moodustab sellest märkimisväärse osa.

Olemasoleva Iru elektrijaama laiendusena rajatava uue energiaploki ehitustööd algavad selle aasta suvel.

Tänapäevastes enim kommertskasutuses olevates jäätmete masspõletusseadmetes muundatakse ligi 85 protsenti jäätmetes sisalduvast energiast elektriks ja soojuseks, selgitas Eesti Energia.

Iru jäätmepõletusplokiga sarnane plokk valmib peagi Helsingis, enimkasutatud on see ka Rootsis ja Taanis ning kokku on Euroopas taolisi üle 400.

Iru uus jaam plaanib aastas põletada kuni 220.000 tonni Eestis tekkivaid jäätmeid. Jaam peaks tööd alustama 2012. aastal.

Jaama soojuse tootmise võimsus saab olema 50 megavatti ja elektri tootmise võimsus 17 megavatti. Jaam hakkab täiendama olemasoleva Iru elektrijaama tootmisvõimsusi, mis on 648 megavatti soojust ja 190 megavatti elektrit.