Peterburi Jaani kirik sai tornikiivri


BNS 07.03.2010

Peterburi Jaani kiriku tornikiivri tõstmine alusele õnnestus pühapäeval viperusteta ja sellega lõppes hoone taastamise esimene etapp.

Nüüdseks 38 meetri kõrguse kiriku torni tippu tõsteti 6,5 tonni kaaluv kullatud ristiga tornikiiver ning sellega sai Jaani kirik pärast 80-aastast pausi tagasi oma esialgse välisilme, teatas Eesti Kontsert BNS-ile.

Peterburi ja Leningradi kõrgkoolides õppinud eestlaste toel valminud rist tornitipus pühitseti laupäeval Jaani kiriku siseruumides. Ristialusesse munasse asetati ilmastikukindel kapsel koos 137 annetaja nimega, ajalehtede Peterburi Teataja ja Eesti kirik number ning Jaani kiriku koguduse ja Eesti Kontserdi vahelise halduslpingu koopia.

Läbirääkimised kiriku taastamise teise etapi üle on Eesti Kontserdi teatel jõudnud praeguseks lõpusirgele ning taastatud kirik on kavas avada tuleva aasta veebruaris vabariigi aastapäeval.

Peterburi Jaani kirik õnnistati sisse 1860. aastal. Selle ehitamiseks korraldati üle-eestiline korjandus ja oma panuse andis ka Vene riik, kui tsaar Aleksander II otsustas rahandusministri ettepanekul toetada ehitust 55.000 rublaga.

Neoromaani stiilis kirikul oli 18-süllane kullatud ristiga torn, esinduslik paraadtrepp, altar, kantsel, kooripealne, orel ja kaks suurt kullatud kroonlühtrit. Kirikus oli 800 istekohta, kokku mahutas see aga 2000 inimest.

Ettevalmistused hoone taastamiseks algasid 1990. aastatel.