TTÜ avab 200 miljonit maksma läinud teadusraamatukogu


BNS 10.11.2009

Tallinna tehnikaülikool (TTÜ) avab kolmapäeval pidulikult Eesti kaasaegseima teadusraamatukogu hoone, mille ehitus läks maksma 200 miljonit krooni.

Ühtlasi tähistab TTÜ raamatukogu kolmapäeval oma 90. aastapäeva peahoone aulas teaduskonverentsiga "Ülikooliraamatukogu teadmistepõhises ühiskonnas", teatas ülikooli pressiesindaja BNS-ile.

TTÜ raamatukogu direktori Jüri Järsi sõnul on vastvalminud teadusraamatukogu oma funktsionaalsuse, tehnoloogilise ja arhitektuurilise lahenduse poolest võrreldav maailma parimatega.

"Hoonet ümbritseb trükitud fassaadikangas, mis on kinnitatud metallkonstruktsioonide külge ning mis ühtlasi toimib ka valgusfiltrina. Sellist fassaadilahendust pole maailmas seni veel ühegi raamatukoguhoone juures kasutatud," ütles ta.

Järs lisas, et seni kuues eri hoones asunud raamatukogu saab lõpuks ühe katuse alla ning üle 700.000 trükise ja 500 lugejakohaga teadusraamatukogu parandab tudengite ja teadlaste töökeskkonda oluliselt.

TTÜ rektori Peep Sürje sõnul peaks Eesti kaasaegseimast raamatukogust saama kogu valmiva Mustamäe ülikoolilinnaku süda. "Tehnikaülikoolist koos Tehnoloogiapargi ja teiste selle piirkonna asutustega on kujunemas üks konkurentsivõimelisemaid õppe-, teadus- ja arenduskeskuseid," lausus rektor. "Selleks, et olla konkurentsivõimeline mitte ainult Eestis, vaid ka väljaspool, on selline maailmatasemel teadusraamatukogu hädavajalik."

Raamatukoguhoone pidulikul avamisel kolmapäeval osalevad president Toomas Hendrik Ilves, riigikogu esimees Ene Ergma, riigikogu aseesimees Jüri Ratas, kultuuriminister Laine Jänes, haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Andres Koppel, samuti teiste ülikoolide ja teadusraamatukogude esindajad Eestist ja välismaalt.

11.294-ruutmeetrine raamatukoguhoone läks maksma üle 200 miljoni krooni ning seda rahastatakse eurotoetustest sihtasutuse Archimedes kaudu ja ülikooli omavahenditest. Raamatukogu projekteeris arhitektuuribüroo Agabus, Endjärv & Truverk Arhitektid OÜ ja ehitas peatöövõtjana AS Oma Ehitaja. Hoone ehitus kestis poolteist aastat.