Eesti UNESCO on Estonia juurdeehituse suhtes äraootav


BNS 21.09.2009

UNESCO Eesti komisjon ei kiirusta Estonia teatri kavandatava juurdeehituse osas seisukoha võtmisega, vaid soovib ära oodata projekti ametliku algatamise.

"Ääri-veeri on sellest teemast juba mõnda aega räägitud, kuid enne ametliku seisukoha võtmist soovime kindlasti ära oodata projekti reaalse algatamise," rääkis UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni juht Marika Valk BNS-ile. "Praegu ei ole ju veel detailplaneeringutki ja meil ei ole materjale, mille põhjal seisukoht kujundada."

Valgu sõnul on selge, et algselt sõnalavastuste jaoks ehitatud rahvusooper vajab uusi ruume. "Ühelt poolt on see välja käidud asukoht praeguse hoone tagaküljel teatrile sobiv, kuid teiselt poolt asub see tõepoolest vanalinna kontakttsoonis ning sinna ehitamisega peab väga ettevaatlik olema," nentis Valk.

Valgu sõnul on hea, et teema on avalikkuses tõstatunud ning seda arutatakse, samas ei ole tema sõnul põhjust ka hüsteeriaks, sest plaane ja kavasid on igasuguseid ning arvestades praeguseid majandusolusid ei pruugi rahvusooperi uue maja rajamine niipea reaalsuseks saada.

UNESCO ekspertorganisatsiooni, Rahvusvahelise monumentide ja muinsusväärtuste nõukogu (ICOMOS), Eesti komitee esimees Robert Treufeldt kirjutas esmaspäevases Eesti Päevalehes, et mastaapse Estonia juurdeehituse rajamine vanalinna muinsuskaitsealale võib kaasa tuua Tallinna vanalinna välja arvamise UNESCO maailmapärandi nimekirjast. "Murelikuks teeb, et niivõrd kõrgel tasemel kui kultuuriminister ja Estonia peadirektor hõigatakse välja konkreetne ehitusplaan, mis ometi eeldab eelnevat plusside-miinuste arvestamist ja sellel põhinevat ühiskondlikku kokkulepet," kirjutas Treufeldt ja lisas, et nii mastaapset vanalinnaruumi muutmist kui kavandatav Estonia juurdeehitis ei ole seni veel välja käidud.

"Kas Tallinnale kui maalimapärandi linnale saatuslikuks saada võivate eeltööde taga on teadmatus ja ebapädevus või ongi plaan kõik avalikkuse eest varjatult ära teha," küsis Treufeldt.

Möödunud aastal Quebecis peetud istungil kritiseeris UNESCO maailmapärandi komitee Tallinna vanalinna kaitset ning avaldas kahetsust selle üle, et vanalinna puhvertsooni kaitsekorralduskava väljatöötamises ei ole toimunud mingeid arenguid, kuigi komitee soovitas kava väljatöötamist oma kahel varasemal istungil.

Tänavu juunis Hispaanias Sevillas kogunenud UNESCO maailmapärandi komitee Tallinnat ohustatuks ei pidanud.