Õueala elektrilahendused

Õuepistikupesad
Õue mitmesugustes osades kasutatakse erinevaid elektriseadmeid – muruniidukeid, valgusteid, elektrigrille jne. Nende jaoks tuleb paigaldada piisaval arvul veepritsmete eest kaitstud pistikupesi. Kõik õue paigaldatavad pistikupesad tuleb varustada rikkevoolukaitsmega.

Teede sulatus
Trepid, kõnniteed ja ka autokaldteed püsivad talvel jääst vabad ja ohutud, kui nendesse paigaldatakse soojenduskaabel või -võrk. Selline soojendus sulatab jää ja lume, mistõttu muutuvad kergemaks lumekoristustööd õuel ja kõnniteid ei ole vaja liivatada.

Veesüsteemide sulatus
Veesüsteemide külmumine põhjustab lekete tõttu raskesti kõrvaldatavaid kahjustusi maja kandekonstruktsioonides. Oleks hea, kui kõiki külmumisohus torusid kaitstakse soojenduskaabli abil, et need pakasega ei lõhkeks. Räästarennides ja sadeveetorudes paiknevad soojenduskaablid aga tagavad vee eemaldumise katuselt ka pakasega.

Üldvalgustus ja jalgteelambid
Õuevalgustus oleks õige rajada juba maja ehitamise ajal, mil juhtmeid on kerge maa alla paigutada. Valgustus õuel saab varjundirikkam, kui selle jaoks kasutatakse mitte mõnda üksikut suurt lampi, vaid paljusid eri tüüpi väiksemaid valgusteid. Jalgteelambid tuleks varustada aegrelee või hämaralülitiiga, et need õhtu saabudes automaatselt süttiksid. Valgustus võib olla muudetav vastavalt olukorrale – näiteks võite rakendada põhi-, liikumis- ja peovalgustust..

Liikumisandurid ja häiresüsteemid
Kui koos välisvalgustitega on paigaldatud liikumisandurid, sütivad lambid pimedal ajal automaatselt, kui keegi õuel liigub. Süttides muudavad lambid nähtavaks ka kõik need liikujad, kellel ei ole õuele asja.

Hämaralülitid
Hämaralüliti süütab päikeseloojangu järel automaatselt välistuled. Hämaralülitile tuleks lisada ka aegrelee, mis kustutab lambid hilisõhtul, kui õuel enam ei liiguta.

Autosoojendus
Mootorit ja autokütust säästev mootoriploki soojendus ning mugavust lisav salongisoojendus nõuavad pistikupesa paigaldamist auto parkimispaigale. Kui toitevooluahelasse on installeeritud aegrelee, lülitub soojendus hommikul enne väljasõitu sisse automaatselt.

Majanumbri valgusti
Vastavalt eeskirjadele peab majanumber pimedal ajal nähtav olema. Valgustatud numbrimärk on pärast pimeduse saabumist nähtav ja aitab leida õiget aadressi.

 AS ENSTO ELEKTER,  Relika Roomet