Riik loodab meelitada Virumaale suuri investeeringuid


BNS 29.07.2009

Riik kavandab luua Ida-Virumaale sadu hektareid hõlmava tööstuspargi, mille abil loodetakse meelitada piirkonda miljardite kroonide ulatuses investeeringuid ning luua juurde tuhandeid töökohti, kirjutab Postimees.

Ministeeriumis sündinud eelnõu järgi annab riik koos kohalike omavalitsustega loodavale sihtasutusele Ida-Virumaa Tööstusparkide Arendus (IVTA) ligi 900 hektarit riigimaad, mis seni on ilma detailplaneeringuta keset tööstusalasid laiunud. Riigi hinnangul peaks ettevõtmine meelitama piirkonda ligi tosina miljardi krooni eest investeeringuid ning looma juurde üle 4000 uue töökoha.

"Mitmed suured ettevõtted näiteks Saksamaalt ja Rootsist on jäänud sinna piirkonda tulemata, kuna riigil seisab seal hulgaliselt kasutuseta reformimata maad," ütles majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majanduspoliitika talituse peaspetsialist Regina Raukas Postimehele.

Tema sõnul on omavalitsused olnud sunnitud ettevõtjatele lihtsalt ära ütlema, kuna pole reformitud ja detailplaneeritud maad.

Raukase kinnitusel ei puuduta kõnealused maatükid elupiirkondi ega rohealasid.

Planeerimiseks ja tööstusettevõtetele vajaliku infrastruktuuri rajamiseks kulub ligi 200 miljonit krooni, millest enamus peaks valitsuses heakskiidu saanud eelnõu järgi tulema Euroopa Liidu struktuuri- ja regionaalarengufondidest.

Riigi asutatud sihtasutusega liituvad Narva, Jõhvi, Kohtla-Järve ja Kiviõli, lisaks sõlmitakse koostöölepped Sillamäe ja Püssiga. Ühinevad ka Jõhvi Tööstuspark, Narva Tööstuspark ning Püssi Tööstusala Arendus.