Kaasani kiriku remont maksab üle 200.000 krooni


BNS 20.07.2009

Restaureerimisekspertide arvestuse järgi läheb möödunud nädalal põlenud Kaasani Jumalaema kiriku taastamine maksma üle 200.000 krooni.

Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitseosakonna juhataja Boris Duboviku sõnul tuleb kiriku lõunaküljel välja vahetada katust ja sarikaid ligi 70 ruutmeetri ulatuses, samuti tuleb panna lõunaseina uus fassaad ligi 30 ruutmeetri ulatuses.

"Kokku lähevad taastamistööd maksma ligi 230.000 krooni, millest 100.000 on lubanud anda siseministeerium ja teist sama palju Tallinna linnavalitsus. Ülejäändu raha on lubanud leida kiriku esindajad," ütles Dubovik BNS-ile.

Tema sõnul saab järgmise nädala keskpaigaks selgeks, kas ja millal õnnestub remonditööde eelarve kokku saada, ning siis saab hakata planeerima ka ehitustegevust. "Seni on kirikule paigaldatud ajutine katus, mis pidas pühapäevasele suurvihmale väga hästi vastu," lisas Dubovik.

Häirekeskus sai põlengust teate ööl vastu 16. juulit kell 2.51, kui Liivalaia ja Lauteri tänava nurgal asuv Kaasani Jumalaema kiriku sein oli seni teadmata põhjustel tuld võtnud.

Põhja-Eesti päästekeskus reageeris sündmusele kõrgendatud väljakutsega ning saatis sündmuspaigale neli päästemeeskonda, kaks paakautot, redelauto, operatiivkorrapidajad ja kiirabi.

Õnnetuskohal selgus, et kiriku sein põles lahtise leegiga. Päästjatel õnnestus leegid siiski kiiresti summutada, mille järel asuti otsima kinniseid tulekoldeid.

Põlengus sai kannatada kiriku välissein, pööning ja katus, inimesed vigastada ei saanud. Tulekahju uurimiseks käivitas politsei kriminaalmenetluse, mille käigus peab selguma ka põlengu põhjus ning kas tegemist võis olla kuritahtliku süütamisega.

Kaasani Jumalaema kiriku hoone valmis 1721. aastal. Tegu on Tallinna vanima säilinud puidust sakraalhoonega.