Valmis loomaaia paksunahaliste maja renoveerimise projekt


BNS 20.07.2009

Tallinna kultuuriväärtuste ameti tellimusel valmis projekteerimisfirmal Sweco Projekt Tallinna loomaaia paksunahaliste maja ninasarviku ja jõehobude osa renoveerimiskava, mille järgi algavad esimesed ehitustööd tõenäoliselt järgmise aasta kevadel.

Sweco Projekti kinnitusel saavad paksunahalised tulevikus viibida enam kui 1200-ruutmeetrise üldpinnaga ruumides ning välisaeduku suurus saab olema 2500 ruutmeetrit.

Sweco Projekt püüdis projekteerimisel pakkuda loomaaia paksunahalistele looduslikele elutingimustele võimalikult lähedasi olusid, luues aedikutes reljeefse maastiku vaheldusrikka haljastuse ja veekoguga. Välisekspositsiooni veekogu on kujundatud jõena.

Kääbusjõehobude siseekspositsioonis saavad külastajad vaadelda loomi ka vee alt. Sisebasseini vesi ringleb ja toimub selle pidev puhastamine. Enamus ekspositsioone on külastajate ruumist eraldatud tugeva mitmekihilise klaaspinnaga, et suurendada vahetut ja ohutut kontakti loomadega.

Tallinna loomaaia direktori Mati Kaalu sõnul on olemasolev paksunahaliste maja on ehitatud 20 aastat tagasi ja elevantide, ninasarvikute ning jõehobude pidamise tehnoloogiad on praeguseks märgatavalt muutunud. "Tahame oma teravmokk-ninasarvikud ja kääbusjõehobud tuua senistest kesistest oludest kaasaegsetesse spetsiaalselt nende jaoks loodud ruumidesse, kus nende elutingimused paranevad märgatavalt," ütles Kaal.

Tema sõnul lähevad renoveerimistööd projekti järgi hinnanguliselt maksma ligi 30 miljonit krooni ning nüüd, kui rekonstruktsiooni projekt on olemas, saab hakata ehituseks raha taotlema. "Loodame esimesed riigihanked välja kuulutada sügisel, et järgmise aasta kevadel saaks renoveerimisega peale hakata. Ilmselt tuleb töid teha siiski mitmes etapis, kuna kogu vajaminevat raha on korraga raske leida," ütles Kaal BNS-ile.

Tulevikus kavandatakse paksunahaliste majaga algavasse loomaaia kagunurka rajada ka afrikaaniumi ülejäänud osa ning savann kaelkirjakutele, antiloopidele, sebradele ja jaanalindudele.

Kaalu sõnul ehitati paksunahaliste maja 1989. aastal ning seda on viimastel aastatel järk-järgult uuendatud. "Esmalt asusime renoveerima elevantide poolset osa, milleks on aastate jooksul kulunud ligi 30-40 miljonit krooni.