Pärnu elektri- ja soojusjaam läheb käiku 2010. aasta lõpul


BNS 30.06.2009

Fortum Termesti Pärnusse rajatav elektri ja soojuse koostootmisjaam hakkab tööle 2010. aasta lõpul, praeguseks on lõpetatud vaiamistööd ning käivad üldehitustööd.

Lisaks on sõlmitud lepingud põhiseadmete tarnijatega.

Jaama ehitamiseks tehtavate investeeringute maht on 1,35 miljardit krooni.

Fortum Termesti juhatuse esimees Margo Külaots ütles BNS-ile, et jaama elektriline võimsus on 24 megavatti ja soojuslik võimsus 50 megavatti. Aastane elektrienergia müügimaht on 110 gigavatt-tundi ja soojuse müügimaht 260 gigavatt-tundi.

"Pärnu soojatarbimise maht võimaldab jaamas tekkiva soojuse otstarbekalt linna kütteks ära kasutada," rääkis Külaots. Lisaks on elektrienergiat võimalik müüa elektriturul, mis pole piiratud Pärnu linnaga.

"Kasutatavateks kütusteks on puitkütused ning freesturvas. Kohalikku päritolu kütuste hinnad on olnud oluliselt stabiilsemad kui importkütuste hinnad," ütles Külaots. Ta lisas, et Pärnu ümbruses asuvad suured turba- ja puiduvarud ning on arenenud mööbli- ja puidutööstus, kus tekib puidujäätmeid.

Külaotsa sõnul kasutatakse soojuse ja elektri koostootmisel kütustes sisalduv energia otstarbekamalt ära kui soojuse ja elektri eraldi tootmisel.

"Turba kasutamine vähendab Eesti sõltuvust importkütustest ja pakub tööd kohalike kütuste tootjatele Eestis. Lisaks vähendab elektritootmise hajutamine ka riigi julgeolekuriske," seletas Külaots.

Fortum Termesti põhitegevuseks on soojuse tootmine, jaotamine ja müük ning maagaasi jaotamine ja müük. Ettevõte teenis 2007. aasta 418 miljoni kroonise müügitulu juures ligi 11 miljonit krooni kasumit.

Fortum Termest kuulub Põhjamaade ühte suurimasse energeetikakontserni Fortum Oyj, mille peakorter asub Soomes.