Riigijuhtide memorandum sisaldab Balti LNG projekte


BNS 19.06.2009

Sel nädalal Läänemere piirkonna riigijuhtide sõlmitud energiaühenduste arendamise memorandumi tegevusplaan nimetab analüüsimist vajavate projektidena ka Balti riikidesse plaanitavaid veeldatud gaasi (LNG) terminale.

Eesti LNG terminali valmimise ajaks on ajakavas pakutud aastat 2015 ja hinnaks 480 miljonit eurot. Leedu puhul on valmimisajaks pakutud perioodi 2012-2018 ning hinnaks 270-320 miljonit eurot. Samal ajavahemikul võiks valmida LNG Terminal Lätis.

Samuti on tegevusplaanis nimetatud Soome LNG terminali projekti.

Tegevusplaani järgi on Läänemere idaossa mõistlik rajada üks LNG terminal, kuna piirkonnas Soomest-Leeduni ei jätkuks mitmele turgu.

LNG terminali rajamine eeldab uute gaasiühenduste rajamist, et piirkond ei jääks energiasaareks.

Kaalumist vajavate projektide loetelus on ka gaasitoru rajamine Soome ja Eesti vahele, uute gaasi hoiustamisvõimsuste rajamine Lätti või Leetu ning Eesti ja Läti vahelise gaasiühenduse parandamine.

Neljapäeval tutvustas poole miljardilise maksumusega LNG terminali projekti LNG Estonia, mida juhib Heiki Kranich. LNG peab kõnelusi investorite kaasamiseks ja näeb terminali asukohana Muuga sadamat. Gaasiterminali projekte arendavad Eestis veel teised ettevõtjate grupid.