Parts: uus energiakompleks tagab töö tuhandatele


BNS 01.06.2009

Majandusminister Juhan Parts rääkis esmaspäeval, et Narva rajatav uus energiakompleks tagab töö tuhandetele inimestele.

Narvas Eesti Energia, Narva Elektrijaamade ja Narva Õlitehase juhtidega uue energiakompleksi ja planeeritavate investeeringute teemal arutledes ütles minister, et kompleksil on oluline roll kogu Eesti majandusele.

"Selle sajandi Eesti energeetika suurima investeeringu tähtsust on raske alahinnata nii Eestile, eriti Ida-Virumaale," lausus minister. "Investeering tähendab tuhandeid töökohti ka järgnevaks 30 aastaks põlevkivienergeetikas ning põlevkivienergeetika viimist tunduvalt kõrgemale tasemele,"

Ta lisas, et pikaajalised investeeringud on retsept tööpuuduse vastu.

Investeeringu maht rajatavasse energiakompleksi on hinnanguliselt 18 miljardit krooni, mis praeguse majanduskriisi valguses on olulise mõjuga ka Eesti ehitusturule.

Uus kompleks tähendab ka olulist muutust põlevkivi kasutuses. Kui siiani on kasutatud põlevkivi peamiselt elektri tootmiseks, siis uue kompleksi rajamisega hakatakse rohkem põlevkivi kasutama õli tootmiseks, teatas majandusministeerium.

Varasema info kohaselt peaks õlitehase esimene etapp tööd alustama 2012. aastal.

Kohtumisel ettevõtete töötajatega rääkis Parts, et investeeringute elluviimisel on oluline ka riigi poolne toetus - avaneval elektriturul ning heitmekaubanduse reeglite muutumisel on põlevkivienergia konkurentsivõime kaheldav.

Samas on selge, et ilma põlevkivienergeetikata ei ole Eesti energiajulgeolek tagatud. Seetõttu paneb ka riik seadusandliku toetusega õla alla selleks, et tagada põlevkivi elektritootmise võimsuste olemasolu ka tulevikus, lisas minister.