Kristiine keskuse laiendus läheb maksma 250 miljonit krooni


BNS 28.05.2009

Kristiine kaubanduskeskuse juhi Allan Remmelkoore sõnul läheb keskuse laiendus maksma 250 miljonit krooni.

Remmelkoor ütles neljapäeval keskuse laiendust tutvustaval pressikonverentsil BNS-ile, et sellisesse suurusjärku jääb keskuse laienduse lõplik maksumus.

Tema sõnul võtab keskus laienduse ehituseks Swedbankilt laenu, laenuteemalised arutelud pangaga kestsid kaua. Osa vajalikust rahast tuleb keskuse omavahenditest. Laenu ja omavahendite suurust eraldi ta avaldada ei soovinud, öeldes, et paar ehituslõiku on veel lahtised.

Keskuse laienduse ehitust on Remmelkoore sõnul kavas alustada enne jaanipäeva. Traditsiooniliselt on ehitajaks AS Merko Ehitus, märkis ta. Laiendus peaks valmima järgmise aasta kevadel.

BNS-i küsimusele, kas praeguses halvas majandusolukorras jätkub keskuse laiendusse ikka rentnikke, vastas Remmelkoor, et praeguse seisuga on uues osas rendilepingutega kaetud kaks kolmandikku laienduse pinda.

Ta lisas, et esimest korda on tekkinud selline olukord, kus juba enne laienduse ehituse algust on olemas sedavõrd palju rentnikke.

"Jaekaupmees on üldiselt optimist," rääkis keskuse tegevjuht. Tema sõnul on mõttekas laieneda enne uut majandustõusu, kuna praegu on ehitushinnad madalad. Kui laiendus on valmis ja majandusolukord paraneb, on keskus tõusuks valmis.

Konkurentsis püsimiseks on kaubanduskeskustel Remmelkoore sõnade kohaselt kaks võimalust: hea asukoht ja laienemine. Kuna asukohta keskus muuta ei saa, on teiseks lahenduseks füüsiliselt laieneda. Kõik suuremad kaubanduskeskused ongi juba oma pinda suurendanud või siis seda tegemas.

Laienduse valmides suureneb keskuse brutopind 38.000 ruutmeetrilt 50.000 ruutmeetrile ja lisandub umbes 50 kaubanduspinda. Praegu on keskuses üle 130 kaupluse ja teenindusasutuse.

Uutest kauplustest umbes pooled tulevad moekaupade poed, veidi on kavas suurendada ka Prisma toidukaupluse pinda, rääkis keskuse juht.

Lisaks kaubanduspinna laiendamisele on plaanis ehitada juurde ka uus autoparkla, millega saab keskus juurde 400 parkimiskohta. Remmelkoore sõnul on parkimiskohti praegu tuhande ringis ning arvatavasti jääb neid laienduse rajamise ajal ehitustegevuse tõttu ajutiselt umbes paarisaja võrra vähemaks.

Kaubanduskeskuse selle aasta esimese nelja kuu käive ulatus 446,1 miljoni kroonini, mis on võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 16 protsenti vähem.

Kristiine keskus sai neljapäeval 10-aastaseks. Keskuse turuväärtus on omaniku hinnangul praeguseks kasvanud 1,4 miljardi kroonini.

Keskuse omaniku Kristiine Kaubanduskeskuse AS-i enamuaktsionär on kinnivarakontsern Pro Kapital.