Narva tahab bastionide remondiks 200 miljonit krooni


BNS 14.05.2009

Narva linn taotleb valitsuselt kuni 200 miljoni krooni suurust abi, et korda teha 15.-17. sajandil rajatud ajaloolised bastionide müürid, kirjutab Virumaa Teataja võrguväljaanne.

Narva linnapea Tarmo Tammiste sõnul on bastionid juba aastaid olnud kehvas seisus ning viimase aasta jooksul on nendega seoses toimunud mitmeid ohtlikku varinguid.

Tänavu aprillis varises Narva jõe kaldal asuva bastioni Justitia välismüür, bastionimüüri kivid langesid otse linnatänavale. Mullu augustis tekkis aga bastioni Honor ülaservale lehter, mis sadevete tõttu süvenes iga päevaga ning tekkis oht müüriseina varisemiseks ning Põhjasõja ajast säilinud ainulaadse püssirohukeldri hävimiseks.

Tammiste sõnul kuluks kõige hädavajalikumate tööde - viie bastioni restaureerimine ja konserveerimine C= tegemiseks ligi 200 miljonit krooni ning oma taotluses palubki meer valitsuselt abi bastionide restaureerimis- ja konserveerimistööde rahastamisel või välisabi leidmisel.

"Kui olukorra parendamiseks midagi ette ei võeta, siis jätkub Narva bastionide, mis on kogu Põhja-Euroopas unikaalne ajaloo- ja kultuurimälestis, pöördumatu häving," märkis linnapea.

Ühtekokku on 15.-17. sajandil rajatud kümnest bastionist Narvas säilinud üheksa.

Riigi muinsuskaitseameti Ida-Virumaa vaneminspektor Tõnis Taavet tunnistas, et olukord Narva bastioniga on kriitiline. Tema sõnul on bastioni müür osaliselt varisenud Narva piiripunkti läheduses.

Kultuuriministeeriumi pressiesindaja märkis, et Narva linnakindlustus võiks raha saada euromeetmest "Üleriigilise tähtsusega kultuuri- ja turismiobjektide väljaarendamine."

Meetmega tegelev siseministeeriumi regionaalpoliitika büroo nõunik Madis Kaldmäe ütles, et Narva bastionid jäid toetust saavate projektide nimerkirjast esialgu välja ning neil avaneb võimalus euroraha saada vaid juhul, kui mõni esialgses nimekirjas raha saajana välja toodud projekt peaks takerduma ja seeläbi eurotoetusest ilma jääma.