Sillamäe: gaasiprojekti raskendab Vene raudtee veomahuplaan


BNS 12.05.2009

AS-i Sillamäe Sadam kavatsust rajada gaasiterminal raskendab viimase kahe aastaga oluliselt vähenenud Vene raudtee veomahuplaan Eesti suunal.

Sillamäe Sadama turundusjuht Andrei Birov ütles BNS-ile, et kaubavedudeks on vaja saada Vene raudtee (RZD) plaan, mida on Eesti suhtes selleks aastaks kinnitatud 2,5 korda vähem kui näiteks 2007. aasta esimeses kvartalis.

"Meil on olemas Eesti firma Nordgas, on olemas Vene partnerid, pole aga neid raudtee plaane, et seda vedelgaasi (LPG) vedada," selgitas Birov gaasiterminali rajamise probleeme.

Birovi sõnul terminali rajamise plaanist siiski veel ei loobuta. "Tasapisi töö ja läbirääkimised käivad."

Eesti Raudtee pressiesindaja Urmas Glase ütles BNS-ile, et Vene raudtee plaan antakse ette igakuiselt ning koostatakse kaubakoguste põhiplaani alusel.

"Plaan arvestab reaalselt olemasolevaid kaubakoguseid ning seda korrigeeritakse ka käigu pealt. On perioode, kus kaupa veetakse kinnitatud plaanist tegelikult rohkem, vahel ka vähem."

2006-2007. aasta alguses olid plaanid juba ligilähedased raudtee läbilaskevõimele ja siis võis läbilaskemaht kaubavedu piiratagi, märkis Glase. Praegu enam sellist probleemi ei ole.

Transiit on Venemaalt läbi Eesti kahe aastaga langenud kaks korda. Kui 2007. aastal läbis piiri keskmiselt 36 rongi ööpäevas, siis tänavu esimeses kvartalis oli keskmiseks rongide arvuks 18.