Eesti Energia plaanib 16-miljardilist õlitootmisprojekti


BNS 08.05.2009

Eesti Energia alustab sel aastal uue põlevkiviõli tootmisseadme ehitust ning kui sellele lisandub hiljem kolm sarnast seadet ning rafineerimistehas, läheb kogu projekt maksma ligikaudu 16 miljardit krooni.

Sellel aastal ehitamisele minev põlevkiviõli tootmisseade peaks täismahus tööd alustama 2012. aastal, ütles BNS-ile Eesti Energia juhatuse liige Harri Mikk.

Mikk rääkis reedel Eesti Energia energeetikakonverentsil, et esimesena rajatav seade suudab toota aastas 290.000 tonni põlevkiviõli ja tarbib selleks 2,3 miljonit tonni põlevkivi.

Eesti Energia hinnangul võiks aastal 2016 ulatuda Eestis toodetava põlevkiviõli kogus 1,5 miljoni tonnini, millest valdava osa toodavad neli rajatavat Eesti Energia tootmisüksust.

Taolise põlevkiviõli tootmismahu juures on Miku sõnul mõistlik rajada Eestisse oma põlevkiviõli rafineerimise tehas.

Rafineerimistehas suudaks vesiniktöötluse meetodil toota põlevkiviõlist diislikütust, mis on oma omadustelt sarnane praegu näiteks põllumajanduses kasutavale eriotstarbelise diislile. Taolise kütuse järeltöötlemisel saaks omakorda toota tavalist autodes kasutavata diislikütust.

Riik peaks põlevkiviõlist diisli tootmist omaltpoolt soodustama maksusüsteemi kaudu, rääkis Mikk.

Eesti Energia pakub Miku sõnul välja naftatootmismaksu kehtestamise. See peaks sõltuma nafta hinnast maailmaturul ehk riik saab enam maksu siis, kui nafta hind on kõrge ja vastupidi.

Praegu maksustab riik ressursi ehk näiteks põlevkivi ja vee kasutamist ühtemoodi sõltumata sellest, kuidas põlevkiviõli tootjatel majanduslikus mõttes läheb.

Eesti Energia väljapakutud maksumäära juures võiks riik teenida Eestis toodetud põlevkividiislilt maksu viis miljardit krooni aastas, aga seda juhul, kui nafta maailmaturuhind on suurusjärgu 150 dollarit barreli kohta nagu see oli eelmisel suvel. Kui nafta hind on praegusel tasemel ehk umbes 50 dollarit, oleks riigi saadav maksusumma märksa väiksem.

1,5 miljoni tonni põlevkiviõli tootmiseks kulub ligikaudu 13 miljonit tonni põlevkivi. Kuna elektri tootmiseks kasutatava põlevkivi õli kogus tulevikus väheneb, piisaks 20 miljoni tonniga piiratava põlevkivi aastase kaevandamismahu juures põlevkivi nii õli kui elektri tootmiseks, märkis Mikk.