Ajaleht: Soome Vapo plaanib Eestisse biodiislitehast


BNS 08.05.2009

Soome riigi suurosalusega energiafirma Vapo plaanib ehitada 500 miljoni euroga biodiislitehase ja ühe võimaliku asukohana on kaalumisel ka Kunda, kirjutab Äripäev.

Kunda linnapea Allar Aroni sõnul on Vapo esindajad mitu korda käinud nii linnavalitsuses kui ka Kunda sadamas. "Minu teada on neil plaan ehitada biodiislitehased ka Soome ja Rootsi," lausus Aron.

Aron ütles, et linn on projektist huvitatud, kuna see looks uusi töökohti ning annaks sadamale käivet. "Kunda sadam on ideaalne piirkond biokütusega tegelevale ettevõttele," lausus Aron. "Selline ettevõte tekib siia varem või hiljem nagunii."

Aroni andmeil hakkaks Vapo biodiislitehas eelkõige töötlema turvast, aga ka hakkejäätmeid.

Aroni sõnul on linn pakkunud soomlastele saja hektari suurust maad Kunda sadama kõrval. "Ainus paha asi on see, et see maa on riigi omandis ja riik ei ole tahtnud seda tükki munitsipaalomandisse anda," lisas Aron.

AS-i Kunda Sadam direktor Aleksander Nikolajev ütles, et ta on Vapo esindajatega kohtunud. "Kujutan ette, et nad tahavad hakata sadamat kasutama, aga kuidas nad seda tahaksid teha, pole me täpselt rääkinud," lausus Nikolajev.

Majandusminister Juhan Parts ütles, et ministeeriumiga pole selle asjaga seoses kontakteerutud, kuid reedel toimuval Eesti päeval Helsingis tekib tal võib-olla võimalus kellegi käest pärida ka Vapo plaanide kohta.

600 miljoni eurose aastakäibega Vapo otsustab Äripäeva andmetel kahe nädala pärast, mis on need neli sõelale jäävat asukohta, mille vahel valitakse biodiislitehase asukoht. Lõplik investeerimisotsus tehakse pärast keskkonnamõjude hindamist järgmisel aastal.