Tartu prügipõletustehase rajamisfirma jääb riiulile


BNS 06.05.2009

Prügipõletustehase rajamiseks loodud Tartu linna ja valla ühisfirma OÜ Tartu KTJ jääb uue jumeka äriidee sünnini ilmselt riiulifirmaks, kirjutab Tartu Postimees.

Firma juhatuse liikme Jüri Reinpõllu sõnul on ilmne, et kümmekonna aasta perspektiivis tõotab taaskasutuseks kõlbmatu prügi maht nii palju väheneda, et Tartu põletusjaama katlasse ei jätkuks küllaldaselt kütust.

Ligi miljard krooni maksma mineva kuni 20-megavatise soojus- ja 10-megavatise elektrivõimsusega jaama tasuvusuuringu kohaselt peaks Tartu jaam aastas põletama kuni 100.000 tonni jäätmeid.

Iru soojuselektrijaam peaks kava järgi hakkama põletama 220.000 tonni jäätmeid aastas, Kunda jaam 100.000 tonni. Aastaks 2020 peaks aga Eestis tekkivate segaolmejäätmete aastane kogus vähenema 350.000 tonnini, kirjutas ajaleht.

"Lõuna-Eestisse jääks prügimahtu ainult 30.000 tonni aastas," sõnas Reinpõld. "Sellise koguse peale jaama ehitada pole mõtet ja seega suure tõenäosusega Lõuna-Eestisse prügi masspõletuse kombijaama ei tulegi."

Reinpõllu hinnangul võiks Tartu KTJ-i funktsioon olla tulevikus Tartu piirkonna jäätmete kogumise, sortimise ja Tallinna vedamise eeltöö tegemine. Linna ja valla ühisettevõtte likvideerimiseks ei näinud ta tarvidust.

Tartu abilinnapea Margus Hanson ütles, et Tartu KTJi tulevikku pole Tartu vallaga tõsiselt arutatud. Samas leidis Hanson, et prügipõletusjaama mõtet matma kiirustada pole tarvis, ehkki kütusepõua tekkimine on tõesti väga reaalne.

Tartu KTJ, mille nime teine pool on lühend sõnast koostootmisjaam, kuulub võrdsetes osades Tartu Veevärgile ja Raadi Arendusele. Omanikfirmad omakorda kuuluvad vastavalt Tartu linnale ja Tartu vallale.