Eesti EXPO paviljoni ideekonkursile laekus 23 tööd


Pressiteade 02.04.2009

Jaanuari algul kuulutas EAS koostöös Eesti Arhitektide Liiduga välja Eesti paviljoni ideekonkursi. Ideid sai esitada märtsi lõpuni ning saabus 23 tööd, võitnud idee selgub aprilli teisel poolel.

"Ideekonkursi eesmärgiks on saada parim ideekavand maailmanäituse EXPO 2010 Eesti paviljoni ekspositsiooni, sisekujunduse ja fassaadikujunduse lahendamiseks," ütles Eesti EXPO 2010 peakomissar Toomas Tiivel.

Ideekonkurss hõlmab nii Eesti poolt esitletavat sõnumit kui paviljoni teostuse ideed esitatuna eskiisprojekti tasemel. Ideekonkursi võidutöö saab aluseks EXPO 2010 Eesti paviljoni ekspositsiooni, sisekujunduse ja fassaadikujunduse projekteerimiseks. Ideekonkursi järel väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse käigus sõlmitava teenuste lepingu täitmise tähtaeg on 10. august 2009. Konkursi auhinnafond on 900 000 krooni.

2010. aasta suvel Shanghais toimuvaks EXPO maailmanäituse ettevalmistused kulgevad plaanipäraselt. Täna külastas Eestit Hiina delegatsioon, mida juhtis EXPO 2010 koordinatsioonibüroo asedirektor Zhou Hanmin. Hommikul toimus kohtumine majandusminister Juhan Partsiga. Hilisemal arutelul Eesti EXPO korraldusmeeskonnaga arutati mitmeid praktilisi teemasid, sh majutust, viisaküsimusi ja ürituste programmi, samuti võimalikku allahindlust näitusepaviljoni rendilt. 2010. aastal 1. maist 31. oktoobrini kestva EXPO teema on "Parem linn, parem elu". Maailmanäituse jaoks on Shanghais 5,28 ruutkilomeetri suurune ala Huangpu jõe ümbruses. Näitusel osalevad 186 riiki ja 47 rahvusvahelist organisatsiooni, oodatakse ligi 70 miljonit külastajat.

Eesti osalemise eesmärk on tutvustada meie riiki Aasias novaatorliku väikeriigina, kust võib leida soodsa ettevõtluskeskkonna ning mis tänu säilinud mitmekesisele looduskeskkonnale ja ajaloolistele vaatamisväärsustele on ühtlasi ka meeldejääv turismimaa. Oluline on majandussuhete elavdamine: EXPO on Eesti ettevõtetele parim võimalus kontaktide loomiseks kiiresti arenevas Aasias.

Eesti osalemise 2010. aasta EXPO-l otsustas valitsuskabinet oma 2007. aasta 13. septembri otsusega. 19. mail 2008 nimetati EXPO 2010 Eesti peakomissariks suursaadik Toomas Tiivel. Eesti osalemist kinnitav leping sõlmiti Shanghais eelmise aasta 13. novembril ja Eestile eraldati 1000-ruutmeetrine paviljon. Eesti naabriteks EXPOl on Põhjamaad - Rootsi, Soome, Norra ja Taani.