Nõuandeid sisekujundusest

Stuudio Katrin Kask

Sisustamise võib jaotada laias laastus kaheks: oma kodu kujundamine ja ühiskondlike ruumide sisearhitektuur. Ühele meeldib hästi looduslähedane elustiil, keegi teine aga soovib, et ukselukud, valgustus, küte, kardinad, muusikakeskus jne. oleksid  reguleeritavad ühest puldist. Kui oma kodu peaks olema eelkõige selle elanikele meelepärane ning seal ei pruugi alati kajastuda  sisekujunduse viimane sõna, siis ühiskondlike ruumide sisekujunduse soovitaks jätta siiski professionaalide hooleks – seal on üldjuhul vaja lahendada hulgaliselt tehnilisi probleeme ning teadmatusest tingitud viperused ja maitsevääratused häirivad hiljem paljusid inimesi.

Inimesed arvavad vahel, et tänapäeval on saada rohkesti sisustusajakirju ning nad saavad sealt ise piisavalt informatsiooni. Tegelikult näitab aga tellijatega vestlemine, et tihtipeale ei oska teise eriala inimene ajakirja ilupildi taga näha kujutatu tegelikku tehnilist sisu – selleks on ikkagi vajalikud erialased eelteadmised ja ruumiline mõtlemine. Lisaks ruumi funktsioonide ja vastavalt sellele kompositsiooni lahendamisele, hoiab sisearhitekt end pidevalt kursis uute sisustusmaterjalide, mööbli, valgustite ja aksessuaaride tohutult kasvanud valikuvõimalustega. Sisustustoodete valikul ei järgita vaid välist sobivust, vaid eelkõige hinnaklassi ning tehniliselt ja stiililiselt sobivaid tooteid.

Esialgse hinnaklassi valiku määrab tellija ning alles seejärel on sisearhitektil võimalik otsida ja soovitada sobivaid tooteid. Lepitakse kokku, millist mööblit oleks vajalik ja mõistlik kavandada eritellimuseks ning mida osta valmistoodangu hulgast. Sisustustoodetest soovitab sisearhitekt tihti mitut varianti, mille seast saab tellija koostöös kujundajaga teha lõpliku valiku. Tähtis on teada, et sisearhitekt võtab arvesse kõik turul olevad võimalused, et moodustada neist igas mõttes stiililine tervik, mitte ei soovita ainult oma firma tooteid nii nagu teevad seda kaupluste juures töötavad konsultandid – see on põhimõtteline vahe. Kui vajalikke tooteid eesti turul saada pole, saab neid ka mujalt tellida. Minul isiklikult on olnud üllatavaid kogemusi, kus Helsingist on tulnud samale kaubale parem hinnapakkumine kui Tallinna kauplusest. Hea sisearhitekt aitab tellijal kokku hoida palju aega ning saavutada maksimumi investeeritud raha eest.

Katrin Kask
Stuudio Katrin Kask
www.studiokask.com