Tallinna raekoda läks kaheks kuuks remonti


BNS 03.02.2009

Tallinna raekoja keldrisaalis algas esmaspäeval kaks kuud kestev remont, mille ajal on hoone külastajatele suletud.

Tallinna linnavalitsuse pressiesindaja sõnul on Tallinna raekoja taas külastajatele avamise eeldatav kuupäev 2. aprill.

Kuigi remont käib raekoja keldrisaalis, ei toimu remondi ajal üritusi ka hoone ülemises saalis, kuna ehitustolm ja müra segaksid üritusi ka seal.

Raekoja keldrisaal vajab remonti, kuna keldri seinad ja kamin on niiskuse tõttu pudedaks muutunud ning hakanud lagunema. Lisaks keldrile käib remont raekoja ülemistel korrustel asuvates töötajate ruumides, mis saavad uue mööbli ja valgustuse.

13. sajandil ehitatud Tallinna raekoda on Baltimaade ainus hilisgooti raekoda. Praeguse pikkuse sai hoone 1370. aastate algul, põhijoontes tänini säilinud sise- ja välisilme sai hoone aastatel 1402-1404.

1483. aastal remonditi raekoja tornikiivrit ning aastal 1530 kinnitati sellele praegu Vana Toomana tuntud sõjasulase figuuriga tuulelipp.

1627-1628 lisati hilisrenessanslik tornikiiver, lääneviilu harjakivilt kerkiv tuulelipp ja põhjafassaadi lohepeakujulised veesülitid. 1667. aastal sisustati raesaal kunstiga.

1781. aastal uuendati tornikiiver ning 1840. aastal jaotati kodanikesaal väiksemateks ruumideks.

1944. aastal tegeldi hävinud tornikiivri taastamisega ning kauplusteks ehitatud kaaristu avamisega, samuti välisviimistluse ja aknaavade ennistamisega.

1996. aastal sai raekoda uue tornikiivri ning 2004. aastal puhastati välja raesaalis asuvad seinamaalingud, taastati köögi mantelkorsten ning rajati pööningule muuseum.