Viimsi vald saab 60 miljonit krooni maksva veepuhastusjaama


BNS 27.01.2009

AS Viimsi Vesi hakkab kevadel Viimsi valda ehitama praegusest kuni 10 korda suuremat moodsat veepuhastusjaama, mille rajamine läheb maksma 60 miljonit krooni, kirjutab Eesti Päevaleht.

Praeguse vee halva kvaliteedi pärast on vallaelanikud kaevanud nii vee-ettevõttele kui ka tervisekaitseinspektsioonile. Probleeme on põhjustanud peamiselt vee kvaliteet, kuid aeg-ajalt ka selle kättesaadavus.

Viimsi Vee juhataja Toivo Eensalu sõnul taotleb ettevõte praegu vallalt veepuhastusjaama ehitusluba. Ta lisas, et selle kuu jooksul peaksid allkirjastamiseni jõudma ka mitmesugused jaamaehituse rahastamislepingud.

Plaanide järgi juba selle aasta lõpus valmiv uus jaam hakkab ööpäevas pumpama 4500 kuupmeetrit põhjavett, mis peaks valla veevajaduse rahuldama 20-30 aastaks.

"Oleme teinud juba viis aastat katseid, et välja selgitada, mil viisil on kõige efektiivsem Viimsis vett puhastada ja toota," rääkis Eensalu, näidates laboratooriume, mida seni pole avalikult eksponeeritud. Katsed on tema sõnul andnud väga häid tulemusi, mitmed lahendused on Viimsi Vesi juba ka patenteerinud.

Uus veepuhastusjaam tuleb Lubja mäele viie hektari suurusele kinnistule, ehitis ise katab alast viiendiku.

"Jaam tuleb madal, laiale katusele asetatakse murumättad," kirjeldas Eensalu jaama välimust.

Eensalu rõhutas, et uue veevärgi rajamisel arvestatakse võimalike eriolukordade tekkimisega. "Oleme arvestanud näiteks sõjaseisukordadega. Inimestele hakkab joogivesi olema kättesaadav ka juhul, kui elekter kaob," ütles ta.

Seni on Viimsi veevärgi arendamiseks raha tulnud peamiselt Euroopa Liidu (EL) Ühtekuuluvusfondist. Praegu on torustike remondiks ja ehituseks kulutatud 120 miljonit krooni, selle aasta lõpuks tehakse investeeringuid veel 80 miljoni krooni eest.


Järgmisel aastal loodab veefirma EL-ilt torusüsteemi parendamiseks saada 200 miljonit krooni toetust.