Tallinna raekoda läheb kaheks kuuks remonti


BNS 03.01.2009

Tallinna esindushoone raekoda on veebruaris ja märtsis suletud, sest hoone keldrisaal läheb remonti, kirjutab Eesti Päevaleht.

Raekoja direktori Elvira Liiver Holmströmi sõnul on parandustööd vajalikud, sest keldri seinad ja kamin on niiskuse tõttu pudedaks muutunud ning hakanud lagunema.

Algul oli kavas ka põrandaremont ning suuremahulised renoveerimistööd, kuid rahapuuduse tõttu lükkuvad need plaanid tulevikku.

"Praegu tekivad keldrinurkadesse niiskemal ajal lausa tillukesed veelombid, kuid see probleem peaks pärast seinte korrastamist ja niiskuskindlustuse paigaldamist lahenema," ütles Liiver Holmström.

Lisaks keldrile saavad uue näo ka ülemistel korrustel asuvad töötajate ruumid, kuhu hangitakse korralik mööbel ja valgustus, kuna praegu on keskaegses hoones võrdlemisi pime.

"Rahapuuduse tõttu jääb kahjuks ära dolomiidist põrandaplaatide asendamine paekiviga ning arheoloogilised kaevamised," nentis direktor.

Kaevetöödega oli plaanis avada põranda all olev vana drenaaž, et selle olukorda uurida, samuti kavatseti eeldatavaid leide külastajatele eksponeerida.

13. sajandi lõpukümnenditel ehitatud Tallinna raekoda on Baltimaade ainus hilisgooti raekoda. Praeguse pikkuse sai hoone 1370. aastate algul, põhijoontes tänini säilinud sise- ja välisilmeni jõuti aastatel 1402-1404.

1483. aastal remonditi raekoja tornikiivrit ning aastal 1530 kinnitati sellele praegu Vana Toomana tuntud sõjasulase figuuriga tuulelipp.

1627-1628 lisati hilisrenessanslik tornikiiver, lääneviilu harjakivilt kerkiv tuulelipp ja põhjafassaadi lohepeakujulised veesülitid. 1667. aastal sisustati raesaal kunstiga.

1781. aastal uuendati tornikiiver ning 1840. aastal jaotati kodanikesaal väiksemateks ruumideks.

1944. aastal tegeldi hävinud tornikiivri taastamisega ning kauplusteks ehitatud kaaristu avamisega, samuti välisviimistluse ja aknaavade ennistamisega.

1996. aastal sai raekoda uue tornikiivri ning 2004. aastal puhastati välja raesaalis asuvad seinamaalingud, taastati köögi mantelkorsten ning rajati pööningule muuseum.