Asjatundja hinnangul peavad Eestis katused lumele vastu


BNS 26.11.2008

Tallinna linnaplaneerimise ameti ehitusjärelevalve teenistuse direktori Rain Seieri hinnangul on Eesti projekteerimisnormid piisavad selleks, et hoonete katused suudaksid vastu pidada suurele lumekogusele.

Seieri sõnul olid Eestis juba nõukogude ajal piisavalt ranged projekteerimisnormid ning iseseisvuse taastamise järel võttis Eesti eeskujuks Soomes kehtivad normid, mis on kohati veelgi rangemad.

Seier ütles BNS-ile, et Eestis ehitatud hoonete puhul ei ole võimalik näitlikult esitada, kui paksule lumekihile need vastu pidama peavad, kuna see on iga hoone puhul erinev.

Eestis vastutab hoone konstruktsiooni vastupidavuse eest hoone omanik.

Seieri sõnul on ehitusjärelevalve teenistus uute suurehitiste, näiteks Rocca al Mare suurhalli rajamisel juba ehitusprojekti koostamise staadiumis lasknud teha kandekonstruktsioonide vastupidavuse ekspertiisi. Ta märkis, et suurhall ei saanud ligi aasta aega kasutusluba, enne kui kõik puudused olid kõrvaldatud.

Tallinnas varises pühapäeval lumetormi ajal sisse Tondil asuv kilest valmistatud Audentese tennisehall. Hoone varises sisse kile rebenemise tõttu. Tennisehall varises kokku öösel ja inimesed viga ei saanud.

Seieri sõnul ei saanudki kilest valmistatud täispuhutud ehitis sellisele lumekoormusele vastu pidada. Iga hoone puhul peab inimeste ohutuse eest vastutama omanik ning juhul kui varinguoht oleks tekkinud päeval, oleks hoone omanik pidanud tagama, et seal inimesi sees ei oleks.

Nädalavahetusel ja selle nädala alguses Eestit tabanud lumetorm tõi kaasa novembrikuu lumikatte paksuse rekordi. Teisipäeva hommikul oli Raplamaal Kuusikul lumekiht 56 sentimeetrit.