Muhulased paluvad riigil peatada Rootsi kaevandusfirma


BNS 25.11.2008

Muhus asuvate Hellamaa, Pärase, Lehtmetsa ja Lõetsa küla üle 130 elaniku kirjutas alla keskkonnaministeeriumile saadetud pöördumisele mitte väljastada Rootsi kontsernile SMA Mineral Group üldgeoloogilise uuringu luba Hellamaa karjääri taasavamiseks, kirjutab Oma Saar.

"Kaevandamine ei võimaldaks elu jätkumist kolmes külas ja tekitaks stressi ja elukvaliteedi langust kogu Muhu saarel," ütles ajalehele Hellamaa turismitalunik Martin Kivisoo.

Tema sõnul asub Hellamaa dolomiidimaardla Lõetsa, Lehtmetsa ja Pärase küla endisel karjamaal kohalike eluasemete keskel. "25 aastaga ammendatakse see karjamaa ja selle ajaga on inimesed oma majad maha jätnud ning siis saab kaevandada ka külade alt," selgitas Kivisoo kaevanduse hukatuslikku mõju piirkonnale.

Kivisoo sõnul on uurimisloast keeldumine väga oluline, sest uuringuteks kuluvad miljonid kroonid annavad arendajale kaevandamiseks justnagu õigustatud ootuse, kuna ta on saanud uurimisloa ja kulutanud kapitali.

Kuigi üldgeoloogilisteks uuringuteks tuleb taotleda valla luba, võib arendaja valla keeldumise korral taotleda luba ka valitsuselt, sest tegemist on üleriigilise tähtsusega maardlaga, kirjutab Oma Saar.

Rootsi kontsern SMA Mineral Group on teatanud kavatsusest võtta taaskasutusele Hellamaa dolomiidimaardla ning hakata dolokivi Kuivastust laevaga Rootsi vedama.

Ettevõte plaanib aastas kaevandada 100.000-300.000 kanti dolokivi. Umbkaudse arvestuse järgi võib piirkonna paekivivaru suurus olla viis miljonit kuupmeetrit.