Tartu annab Maarja kogudusele tagasi kesklinna kinnistu


BNS 20.11.2008

Tartu volikogu otsustas neljapäeval võõrandada kesklinnas Pepleri tänaval asuva kinnistu tasuta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Maarja kogudusele, kes soovib seni maaülikooli võimlana kasutatud hoone alusel taastada kiriku.

Omandireformi käigus kirikut kogudusele ei tagastatud, kuna eksperdihinnangu kohaselt ei olnud hoone säilinud endisel kujul, määratud kompensatsiooni Maarja kogudus aga vastu ei võtnud, teatas volikogu pressiesindaja.

2005. aastal sõlmisid Tartu linn ja Eesti maaülikool ühiste kavatsuste protokolli, milles väljendasid soovi anda ajalooline kirikuhoone tagasi kogudusele. Oktoobris sai linn kinnistu maaülikoolilt enda omandisse ning võõrandas selle nüüd volikogu loal kogudusele.

Tartu Maarja kogudus, kellele Pepleri tänaval asuv enam kui 7000-ruutmeetrine krunt õigusjärgselt peaks kuuluma, on üks Eesti vanimaid kogudusi, mille tegevuse algus on dokumenteeritud 1224. aasta augustist.

Juunis algatas Tartu linnavalitsus Pepleri 1 ja 1a kruntide detailplaneeringu eesmärgiga taastada seal Maarja kirik ja püstitada krundile ka lasteaiahoone.

Maarja kirik valmis praegusel Pepleri tänaval 1842. aastal, 1941. aasta juulis sai kirikuhoone Tartu lahingute ajal mürsutabamuse ja põles, 1961. aastal ehitati hoone võimlaks.