Võidusamba lõplik maksumus on 99,3 miljonit krooni


BNS 11.09.2008

Vabadussõja võidusamba püstitamine Tallinna Vabaduse väljaku äärde läheb maksma 99,3 miljonit krooni.

Kaitseminister Jaak Aaviksoo ütles neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et võidusamba hind mahtus raamidesse, mille ta eesmärgiks seadis.

"Kui me alustasime võidusamba rajamisega, ütlesin, et teen kõik endast oleneva, et võidusamba hind ei ületaks 100 miljonit krooni. Nüüd võib öelda, et projekt on mahtunud seatud piiridesse," ütles Aaviksoo.

Valitsus eraldas neljapäeval vastavalt varasematele kokkulepetele Vabadussõja võidusamba püstitamiseks oma reservist 49.313.468 krooni. 50 miljonit krooni leidis kaitseministeerium võidusamba rajamiseks oma eelarvest, seega kujunes samva lõplikuks maksumuseks 99,3 miljonit krooni.

Aaviksoo sõnul tuleb võidusamba rajamiseks kulutatud 50 miljonit krooni järgmisel aastal kaitseministeeriumi eelarvesse tagasi, seega ei saa öelda, et võidusamba püstitamiseks vajalik raha saadi Eesti kaitsekulutuste arvelt.

Kaitseministri sõnul tuli võidusamba ehitamisel ette mitmeid ettenägematuid kulutusi 7,7 miljoni krooni ulatuses, näiteks pidi ministeerium linnale kinni maksma 21 parkimiskoha hõivamistasu, istutama 88 puud ja toestama täiendavalt Harju mäe nõlva.

Veel 4,8 miljonit krooni kulub lisatöödele, mis on seotud Vabaduse väljaku alla parkla rajamisega, kuna võidusammas jääb sellele alale.

Aaviksoo avaldas lootust, et kaitseministeerium saab Tallinna linnalt võidusamba rajamiseks ka kolmanda etapi ehitusloa. Linn jagas võidusamba rajamise kolme etappi, millest kahele on ehitusload väljastatud.

Kaitseministri sõnul on võidusammast valmistav Tšehhi klaasitootja kinnitanud, et endiselt on võimalik ehitada monument valmis esialgu püstitatud eesmärgiks 28. novembriks.

Aaviksoo ei soovinud samba avamise kuupäeva kohta veel midagi öelda, kuid ta avaldas arvamust, et Vabadussõja võidusamba avamine võiks toimuda järgmisel aastal suve poole mõnel tähtpäeval. Ta tõdes, et haljendavate nõlvadega Harjumäel on sammast tunduvalt meeldivam avada kui talvel, mil on tavaliselt halvad ilmad.

Järgmise aasta suve poole on Eesti riigi jaoks oluline tähtpäev võidupüha 23. juunil.

20. septembril toimub Vabadussõja võidusamba nurgakivi paneku tseremoonia. Praeguseks on valatud samba vundament.

Riigikogu võttis 23. märtsil 2005 vastu otsuse, milles toetas Vabadussõja võidusamba rajamist ning tegi valitsusele ettepaneku korraldada koostöös Tallinna linnaga Vabadussõja võidusamba püstitamine ning rahastamine.