Ministeerium: lastehaigla projekt on teiste omadest kitsam


BNS 05.09.2008

Sotsiaalministeerium tõrjus etteheiteid Tallinna lastehaigla laste vaimse tervise keskuse rahastamata jätmise pärast Euroopa regionaalarengu fondist ja teatas, et lastehaigla projekt on raha saanud haiglate projektidest kitsam.

Ministeeriumi pressiesindaja teatas BNS-ile, et SA Tallinna Lastehaigla projekt on oma suunitluselt kitsam kui teiste kesk- ja piirkondlike haiglate projektid, mis hõlmavad tingimuste loomist kvaliteetse eriarstiabi osutamiseks tunduvalt enamatel erialadel ning kus seega ka potentsiaalsete kasusaajate arv on suurem.

Tema sõnul oli Euroopa raha jagamisel üks kriteerium see, et ehitusprojekti valmimisel paranevad võimalikult paljude erialade töötingimused.

Pressiesindaja lisas, et oma hinnangu andsid eksperdid ja komisjon ning otsuse teinud komisjoni hinnangul täitsid väljavalitud haiglad toetuse eesmärki paremini.

Ta meenutas, et Tallinna lastehaigla osutab statsionaarset ravitegevust ühes hoonekompleksis ning projekt ei vähenda haigla kasutuses olevate hoonete arvu.

Seega on projekti mõju haigla infrastruktuuri optimeerimisele väiksem kui teiste kesk- ja piirkondlike haiglate puhul, kus statsionaarne ravitegevus toimub mitmes hoones ning kus seega on vajadus koondada statsionaarne ravitegevus ühte kohta.

Pressiesindaja tõi näiteks Tartu ülikooli kliinikumi, kus tegutsetakse seitsmes hoones, Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH), Lääne-Tallinna keskhaigla ja Ida-Tallinna keskhaigla, kus igaühes on kolm hoonet ning Ida-Viru keskhaigla kahe hoonega.

Olukorra muutmiseks rajatakse eurorahaga näiteks PERH-i Mustamäel paikneva haiglahoone juurde kolmekorruseline juurdeehitus, milles saavad endale uued ruumid erakorraline meditsiiniosakond, operatsioonisaalid ja intensiivravi osakond.

Sinna viiakse Hiiult üle kogu vähihaigete ravi, sealhulgas nüüdisajastatakse kiiritusravi võimalusi ja rajatakse uued ruumid apteegile. Mustamäel olemas olevas haiglahoones renoveeritakse kõik ruumid, välja arvatud palatiblokk ja patoloogiahoone, need nüüdisajastab haigla oma jõududega.

Tartu ülikooli kliinikumi teise ehitusetapiga rajatakse 3-7-korruselised juurdeehitused vähihaigete kliinikule, mis praegu asub Vallikraavi tänaval 19. sajandil ehitatud hoonetes, palatiosakonna ruumid 100 voodikohaga, verekeskuse ruumid, patoloogia osakonna ruumid, hemodialüüsi osakonna ruumid ja laboriruumid. Samuti tuleb uue korpuse katusele vajalik helikopteri maandumisplats.

Tallinna lastehaigla teatas reedel oma rahulolematusest sotsialministeeriumiga ning kinnitas, et laste vaimse tervise keskuse jätmine eurorahata on lühinägelik. Lastehaigla psühhiaatriateenistuse juhataja Anne Kleinbergi sõnul mõjutab sotsiaalministeeriumi otsus Eesti laste vaimse tervise olukorda veel järgmised aastakümned.

Kriitiline oli ka Tallinna abilinnapea Merike Martinson, kelle sõnul jättis riik lapsed abita. Abilinnapea sõnul uskus ta, et reaalsed vajadused ning perspektiivne lähenemine kaaluvad üles poliitilise kitsarinnalisuse.

Valitsus kiitis neljapäeval heaks haiglate infrastruktuuri investeeringute kava, mille kohaselt saab PERH juurde- ja ümberehituseks 1,034 miljardit ning Tartu ülikooli kliinikum 510 miljonit krooni.