Koluveres varises jõkke ajalooline kivisild


BNS 03.09.2008

Läänemaal Koluveres varises jõkke ajalooline kivisild, mille restaureerimiseks oli riik mullu andnud 200.000 krooni, kirjutab Lääne Elu.

"Esmaspäeval varises sisse," ütles kohalik lossivalvur Kuno Vaev, kelle sõnul oli sild viletsas seisus ja pragunenud ning läinud nädalate tugevad vihmad tegid oma töö. Märg liiv kogus raskust ja esmaspäeval varises sild jõkke. Varing paljastas pinnasekihid ja esialgu veel püsivad 19. sajandi esimesest poolest pärit silla jäänused.

Kolmapäeval sulgesid pääsu Koluvere sillale paar sinna paigaldatud kivimürakat ja latt-tõke ning silt teavitas lähenejat varisemisohust.

Koluvere lossi mõni aasta tagasi ostnud Aivar Reivik on plaaninud muu hulgas ka silla korda teha. Samas märgib ajaleht, et Reivik ei ole leidnud muinsuskaitsega ühist keelt.

Muinsuskaitseameti Läänemaa vaneminspektor Kalli Petsi sõnul vajus sild kokku omaniku lohakuse pärast. Reivik sai koos lossiga kaasa ka silla restaureerimise projekti. Mullu suvel taotles lossi omanik tööloa. Loa ta sai ning ka 200.000 krooni riigi toetust, aga ei alustanud restaureerimisega.

Talvekülm ja niiskus lagundasid veel aasta silda, mille lossipoolne ots oli juba varem sisse vajunud.

Reivik sõnas, et ta vaidleb muinsuskaitsega. "Meie tahame ehitada uut kaart, muinsuskaitsjad tahavad taastada, aga praktika ja teooria ei lähe kokku," ütles Reivik. Tema sõnul on sillaehitaja nõus nii ehitama kui ka taastama, aga viimasel juhul ei anna ehitaja garantiid.

Reiviku sõnul hakkaks ta uut silda ehitama kas või kohe.

"Meie igatahes silda lammutada ei luba," ütles Pets, lisades, et samasuguses seisus sildu on Eestis varemgi restaureeritud.

Kolm aastat tagasi Koluvere lossi ostnud Reivik on muinsuskaitse all olevat ehitist hallates varemgi muinsuskaitsega maid jaganud, sest omaniku huvi lossist võimalikult ruttu puhkekoht teha põrkas muinsuskaitse piirangutele.