Sõõrumaa firma andis üle kolm pealinna kooli


Äripäev 29.08.2008

Ärimees Urmas Sõõrumaa investeerimisfirmale U.S. Invest kuuluv koolide remondi ja haldamisega tegelev Vivatex Holding rekonstrueeris kolm Tallinna kooli.

Uues koolimajas alustavad õppeaastat Tallinna 32. keskkooli, Laagna gümnaasiumi ja Kristiine gümnaasiumi lapsed.

Aasta jooksul on see juba neljas täielikult renoveeritud ning linnale üle antud koolikompleks, teatas Vivatex Holding. Esimene Vivatexi poolt täielikult renoveeritud kool oli Pelgulinna gümnaasium, mis oli üldse esimene era- ja avaliku sektori koostööprojekt (PPP) selles vallas. Kunagi varem polnud sellise mudeli järgi ühtegi koolimaja Eestis remonditud. Renoveerimisel on veel viieski kool. Tegemist on Tallinna miljööväärtuslikus asumis paikneva ja 1913. aastal ehitatud Kalamaja põhikooliga. Kalamaja kooli annab Vivatex Holding linnale üle 1. novembril 2008 ning see renoveeritakse kõiki muinsuskaitse kehtestatud nõudeid järgides.

Tallinna 32 keskkooli direktor Mari-Anna Puskar on tulemusega rahul ning õnnelik, sest aastaid remonti oodanud koolimaja sai lõpuks korda. „Oleme väga uhked, et saame alustada uut õppeaastat põhjalikult renoveeritud koolimajas. Meil on olemas kõik, mida üks kool edukaks õppetööks vajab. Teistele koolijuhtidele tahan öelda, et koostööd erasektoriga ei tasu karta. Meie kogemus on positiivne, selles mõttes Tallinna linna mudel toimib,“ sõnas Puskar.

U.S. Investi juhatuse esimehe Tarmo Tomaki kinnitusel kujuneb viie kooli PPP-projekti koguinvesteeringuks ca 450 miljonit krooni, rekonstrueerimiseks kasutakse nii omavahendeid kui ka pikaajalist pangalaenu.

U.S. Investile kuuluva Rotermann Grupi juhatuse esimees Jaan Toots ütles, et tänases majanduskeskkonnas, kus riik kärbib jõuliselt investeeringuid, saab era- ja avaliku sektori koostöö koolide renoveerimisel täiesti uue tähenduse. „Kui veel aasta tagasi oli kahtlejaid, siis täna peaksid kõik aru saama, et erasektori investeeringuteta jääksid pealinna koolid remontimata,” rääkis Toots.

Era- ja avaliku sektori koostööd kommenteerides ütles Vivatex Holdingu juhatuse liige Esko Parelo, et koolide renoveerimisega läheb Vivatex Holdingule üle koolihoonete haldamine koos kohustusega maja järgmise 30 aasta jooksul korras hoida. „Sisuliselt vabastame koolijuhid tülikastest asjatoimetustest ja laseme neil keskenduda põhitööle,“ lisas Parelo.

Kolme kooli projekteerimist korraldas OÜ Projektipea, ehituse peatöövõtjad olid KMG Ehitus, Wolmreks, Raketis Grupp ja Facio Ehitus. Kõik koolid andis Vivatex linnale üle tähtaegselt. Kõikide Vivatexi renoveeritud koolide igapäevase haldus- ja hooldusküsimustega tegeleb ISS Eesti.

Vivatex Holdingu kohustuste hulka kuulub järgmised 30 aastat kõikide renoveeritud koolihoonete tehniliste seadmete korraline hooldus nagu vesi ja kanalisatsioon, elekter, küte, ventilatsioon ja automaattuletõrjesüsteem. Kõikides haldusküsimustes, sh tehnosüsteemide hooldus ja ruumide ning territooriumi korrashoid, on Vivatex Holdingu koostööpartneriks ISS Eesti AS, kellel on selles valdkonnas ette näidata suur ja pikaajaline kogemus. ISS Eesti on kinnisvara korrashoiuga tegelev ettevõte, mis teenindab rohkem kui 700 äriklienti üle Eesti.

Vivatex Holding on ettevõtja Urmas Sõõrumaale kuuluva investeerimisfirma U.S. Invest 100% tütarettevõte, mis on asutatud spetsiaalselt koolide remondi, renoveerimise ja haldustegevuse tarbeks. Vivatex Holdingu ja ISS Eesti kõrval kasutab U.S. Invest koolide renoveerimisel ka Rotermann Grupi kinnisvaraarenduse alast kompetentsi. Kõik nimetatud ettevõtte kuuluvad U.S. Investile. Pelgulinna Gümnaasium oli Vivatex Holdingu esimene täielikult rekonstrueeritud kool ning ühtlasi Eesti esimene era- ja avaliku sektori koostöös täielikult rekonstrueeritud koolikompleks, mis avas uksed 1. septembril 2007.