Teises kvartalis ehitusmahtude vähenemine jätkus


BNS 28.08.2008

Tänavu esimeses kvartalis alanud ehitusmahtude vähenemine jätkus, kui Eesti ehitusettevõtted ehitasid teises kvartalis Eestis ja välisriikides eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kuus protsenti vähem.

Teises kvartalis ehitasid ehitusettevõtted omal jõul 9,7 miljardi krooni eest, sellest hooneid 6,4 miljardi ja rajatisi 3,3 miljardi krooni eest, teatas statistikaamet.

Eelmise aasta sama perioodiga võrreldes vähenes hoonete ehitamine püsivhindades 12 protsenti, rajatiste ehitamine aga suurenes 10 protsenti.

Turu langus oli tingitud eelkõige elamuehitusmahtude vähenemisest kohalikul ehitusturul, märkis amet. Kuigi rajatiste ehitusmaht aastatagusega võrreldes suurenes, oli nende mõju kogu ehitustegevusele suhteliselt väike - kolmandik kogu ehitusmahust.

Vastupidiselt langustrendil liikuvale kohalikule ehitusturule kasvas välisturul tegutsevate Eesti ettevõtete ehitusmaht võrreldes aastatagusega ligi kaks protsent. Kasv tulenes hooneehitustöödest.

Ehitisregistri andmetel lubati teises kvartalis kasutusse 1398 uut eluruumi, mis on 559 eluruumi vähem kui aasta varem samal ajal.

Sarnaselt viimaste aastate trendile asus enam kui kolmveerand valminud eluruumidest korterelamutes. Majanduse üldine jahenemine, laenuintresside kallinemine ja raskused juba olemasolevate eluruumide müümisel vähendasid jätkuvalt nõudlust uute eluruumide järele.

Tänavu teises kvartalis väljastati ehitusluba 2143 eluruumi ehitamiseks, mida on võrreldes aastatagusega kolmandiku võrra vähem.

Kasutusse lubati 249 mitteelamut kasuliku pinnaga 268.000 ruutmeetrit. Enim lisandus uut kaubandus- ja tööstuspinda. 2007. aasta sama ajavahemikuga võrreldes suurenes nii kasutusse lubatud mitteelamute pind kui ka kubatuur.