Järvalased sõdivad hiigellauda vastu


BNS 19.08.2008

Järvamaa Väätsa inimesed paluvad vallavalitsust takistada kohalikku põllumajandusühistut rajamast nende kodude lähedusse 2000 lehma majutavat lauta, kuna see langetab nende kinnistu väärtust ja levitab sõnnikuhaisu, kirjutab Järva Teataja.

Üks Eesti suuremaid piimatootjaid Väätsa Agro kavatseb lähiajal ehitada Väätsa valda Ülejõe või Väljataguse külla lauda, kuhu mahuksid ettevõtte kõik 2000 lüpsilehma.

Laudaehituse vastu allkirju kogunud Ester Veldre sõnul ei mõista ta, miks tahab Väätsa Agro püstitada lauta inimeste kodude lähedusse. "Ma pole lauda vastu, kuid see tuleb rajada õigesse kohta," ütles ta. Veldre lisas, et laut võib hakata alandama kohalike kinnistute väärtust.

Väätsalase Riina Annuse sõnul kardab ta, et kui suurfarm rajatakse Ülejõe külla, mis asub Röa küla ligiduses, ei kannata sõnnikuhaisu pärast mitte üksnes sealsed inimesed, vaid Paidegi.

Tema hinnangul tuleks seega arutlusse kaasata ka Paide linnajuhid.

Annuse hinnangul tahab Väätsa Agro rajada suurfarmi asulate lähedusse seetõttu, et siis on lihtsam tööjõudu palgata.

Väätsa Agro juhatuse esimees Tiit Tuuleveski pidas loomulikuks, et nii suure lauda ehitus tekitab vastukaja ja mõnel inimesel keevad emotsioonid üle.

"Me ei taha kellegi elu halvemaks muuta," lausus ta. "Tegelikult on meie soov panna Väätsa alevikus kinni kolm farmi, mis tähendab, et siin elava 500 inimese elukvaliteet paraneb."

Tuuleveski märkis, et uue laudaga tahab ettevõte tõhustada tootmist, mis vastab siis kõikidele loomapidamis- ja keskkonnanõuetele.

Tuuleveski selgitas, et kui esialgu oli kavas ehitada laut kas Ülejõe või Väljataguse külla, siis möödunud nädalal olnud avalikul arutelul tegid inimesed ettepaneku rajada see pooleteist kilomeetri kaugusele Väljataguse külast.

"Meile tähendab see ehitustööde kallinemist, kuid võtsime praegu ka selle variandi arutusele," sõnas ta.