Jordaania põlevkivielektrijaam läheb maksma 10 miljardit


BNS 15.08.2008

Eesti Energia eestvedamisel Jordaaniasse rajatav põlevkivielektrijaam läheks hinnanguliselt maksma miljard dollarit ehk 10 miljardit krooni, kirjutab The Jordanian Times.

Eesti Energia ja Jordaania valitsuse vahel varem allakirjutatud lepingu kohaselt rajab Eesti firma 600-megavatise võimsusega elektrijaama.

Eesti Energia kütustevaldkonna juhi Harri Miku sõnul teenib Jordaania riik investeeringu kiiresti tagasi, kuna üleminek põlevkivielektrile teeks kulud kiiresti tasa ja elektri hind väheneks ligi poole võrra.

Eesti energiaeksperdi sõnul on kuningriigi põlevkiviressursid küll suure potentsiaaliga, kuid nende kasutamiseks tuleb lahendada omajagu probleeme. "Põlevkivi väävlisisaldus on kõrge, kõrgem kui Eestis, ja see tekitab spetsiifilise probleemi õli kvaliteedis," ütles ta.

Mikk lisas, et kui väävli- ja lämmastikusisaldus on kõrge, siis vajab kaevandatud põlevkivi lisatöötlemist, enne kui saavutatakse toorõli kvaliteet.

Mikk märkis, et Eesti Energia loodab kontsessiooniläbirääkimised loodusvarade ametiga lõpule viia selle aasta lõpuks ja alustada tööd järgmisel aastal.

Jordaania loodab põlevkivi kaevandama hakata kümne aasta jooksul. Lisaks uurivad sealset põlevkivi ka Brasiilia firma Petrobras, Jordaania-Briti firma Jordan Energy and Mining Limited (JEML) ja üks Saudi firma.

"Teostatavusuuringud käivad. Eestlased juba esitasid oma aruande ja kavakohaselt saavad ka teised varsti valmis," ütles Jordaania loodusvarade ameti direktor Maher Hijazin. Ta lisas, et kontsessioonilepingutele loodusvarade ameti ja nelja firma vahel kirjutatakse tõenäoliselt alla käesoleva aasta lõpuks.

Eesti Energia mai algul avalikustatud teostatavusuuringu järgi võiks isegi ainult ühes kuningriigi kahekümnest põlevkivileiukohast toota potentsiaalselt 36.000 barrelit õli päevas.

"Jordaania võib kergesti toota põlevkivist sadu tuhandeid barreleid päevas, potentsiaalselt võib-olla miljon barrelit päevas," rääkis Harri Mikk ajalehele.

Jordaania loodusvarade ameti andmetel leidub 21 leiukohas, mis paiknevad Yarmouki jõe ääres, Buweida, Beit Rasi, Rweishedi ja Karaki, Madaba ja Maani piirkonnas, ligikaudu 40 miljardit tonni põlevkivi.

Kuningriigi lääne- ja lõunaosas asuvad põlevkiviressursid 40 meetri sügavusel maa sees, ida- ja põhjaosas aga paikneb põlevkivi väga sügavates kihtides, ligikaudu 900 meetri sügavusel, ja seda pole võimalik kaevandada.

Eesti Energia roll Jordaania põlevkivielektrijaama rajamisel on eelkõige oskusteabe müük.

Lisaks elektrijaama rajamise plaanile on Eesti Energial Jordaanias käsil paralleelne projekt põlevkivist vedelkütuste tootmise rajamiseks.