Betoonelementide tootjate käive sulas kevadise lumena


Äripäev 15.08.2008

Betoonelementide tootjaid tabas esimesel poolaastal nõudluse vähenemise ja ülespoole sööstnud materjalide hinna tõttu tugev tagasilöök.

Tartu Maja Betoontooted kaotas tublisti nii käibes kui ka kasumis. Ettevõtte käive vähenes esimsel poolaastal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ligikaudu poole võrra, 137 miljonile kroonile, kasum aga rohkem kui kümme korda, 49,8 miljonilt kroonilt 3,4 miljonile kroonile.

"Müügikäibe vähenemine vastas enam-vähem prognoositule. Kasumile avaldas olulist mõju materjalide hinnatõus," sõnas Tartu Maja Betoontoodete juhatuse esimehe asetäitja Jaan Luts, lisades, et metall on võrreldes aasta algusega kallinenud lgikaudu 100 protsendi võrra.

"Nii suurt müügihindade langust ei osanud sellises ulatuses küll prognoosida," sõnas Luts. Tema sõnul viis suur siseturu nõudlus kahel varasemal aastal ekspordi miinimumi, nüüd on aga vaja kiirelt kasvatada ekspordi osa.

"Uues turusituatsioonis ei olnud firma valmis eksporti nii kiiresti suurendama. Ekspordi suurendamises näemegi peamisi väljavaateid näitajate parandamisel, eeskätt 2009. aastal," rääkis Luts.

Ebasoodne turuseis sunnib ettevõtet Lutsu sõnul leidma tegevuse efektiivsemaks muutmise võimalusi ja välistatud pole ka töötajate arvu vähendamine.

Võrreldes eelmise aastaga on töötajate arv vähenenud ligi 15% võrra. "Edaspidi saab rääkida eeskätt abi- ja tugipersonali arvu vähendamisest, mis võib ulatuda maksimaalselt 10%ni töötajate koguarvust," sõnas ta.

E-Betoonelemendi juhi Vaido Leoski sõnul eelmisel aastal tehtud prognoosid nii järsku langust ette ei näinud."Väga olulist osa näeme tootearendusel, eeskätt toodete metallimahukuse vähendamises," rääkis Luts tulevikuplaanidest.

"Müügitulu on kahanenud võrreldes eelmise aastaga umbes 40 protsenti," rääkis Leosk. Tema sõnul moodustab olulise osa ettevõtte käibest eksport Venemaale. "Ei toimi meiegi teises majandusruumis kui teised betoonelementide tootjad," lisas ta. Küsimusele, mis saab edasi, vastas Leosk, et kergemaks ei lähe, aga kindlasti ka hullemaks mitte.

Betoneksi tegevjuhi Rene Veigeli sõnul pole nende ligi 30protsendiline käibe vähenemine esimesel poolaastal sugugi hull.

"Kui võtta arvesse meie praegust majanduskliimat, siis see, et meie käive vähenes ainult 30 protsenti võrra, on väga hea tulemus," ütles Veigel. Tema sõnul aitab neid hullemast pääseda eksport Venemaale, kuid viimasel ajal on tähele pandud ekspordi kahanemist ka idanaabri juurde.

"Meil on koostööpartnerid, kes meiega hea meelega koostööd teeks ja aastaid tagasi eksportisime 40-50 protsenti Venemaale. Nüüdseks on see number mõnekümne protsendi võrra vähenenud," sõnas tegevjuht.

Veigeli sõnul ei ole idanaabriga äri tehes midagi kindlat, kuna palju sõltub hetkepoliitikast. "Küll ei lasta vaguneid läbi, küll on muud nõksud," kommentaaris ta.

Tootmist ettevõttel plaanis vähendada ei ole, kuna toodetakse vaid tellimuse peale. "Meil seda muret ei ole: kui tellimus on, siis täidame, kui ei, siis ei," kommenteeris Veigel. Ka tulevase poolaasta suhtes säilitas mees positiivse tooni. "Usun, et midagi hullu ei juhtu," sõnas ta.

Veigeli sõnul on neil Peterburis tegutsev tütarfirma, kes vahel ka emaettevõttele tööd saadab, kui ise tellimusi täita ei jõua. "Eks see nii on, et nemad toetavad meid ja meie neid," sõnas Veigel.

Idanaabrite juures tegutseb Betoneksi tütarettevõte juba teist aastat. Veigeli sõnul läheb tehasel rahuldavalt. Vahelduva eduga on ka kasumit teenitud, kuid see ei ole praegu põhiline. Tähtis on end turule sisse süüa. "Tundub, et oleme vist Venemaal jala ukse vahele saanud," kommenteeris Veigel positiivsusest pakatades.